Doba čtení:53 s
Ilustrační foto: Kompania Weglova

Polská státní společnost Kompania Węglowa podle informací polského deníku Rzeczpospolita hledá investory pro novou firmu, na kterou hodlá přepsat svých 11 dolů. Nová firma potřebuje v přepočtu téměř 22 miliard korun.

Zhruba polovinu mají hradit jiné státní firmy, zbytek by měli přinést zahraniční investoři. Společnost, která je největším těžařem v Evropské unii, se touto iniciativou snaží odvrátit hrozbu bankrotu. Odborníci však o úspěchu těchto snah pochybují.

„Nevěřím, že by zahraniční investory zajímalo získání menšinového podílu ve společnosti, jejíž fungování bude i nadále kontrolovat stát,“ řekl Piotr Nawrocki ze společnosti Investors. Sama Kompania Węglowa odmítá proces komentovat. „Jedná se o diskrétní obchodní proces,“ uvedl pouze šéf firmy Krzysztof Sędzikowski.

Podle všech dostupných informací je pravděpodobnější, že do společnosti zainvestují polské energetické firmy, ve kterých má podíl stát. Firma hodlá rovněž zvýšit efektivitu provozu svých dolů.V plánu je nabídnout zaměstnancům program dobrovolného odchodu z firmy za odstupné či změna systému odměňování. To vše ale přijde až po parlamentních volbách, které se uskuteční na podzim.