Doba čtení:1 m, 8 s
Velkostroj KU800/K84 v lomu Vršany bude odstaven až do poloviny září. Foto: Vršanská uhelná

Až do poloviny září bude odstavené skrývkové rypadlo KU800.11/K84, v současné době největší velkostroj ve Vršanské uhelné. Při střední opravě dostane mimo jiné nové koleso.

Výměna kolesa je zřejmě největší částí střední opravy. Souvisejí s ní i další práce, jako je výměna převodovky a mazání kolesa. Dojde také k opravě podvozku podpěrného vozu včetně mazání a opravy se dočkají i ližiny velkostroje,“ vypočítal Jiří Matouš, vedoucí úseku skrývky Vršanské uhelné.

Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Práce zajišťuje převážně společnost Unex, která je výrobcem stroje. Součástí střední opravy je řada dalších prací, které není možné udělat za běžného provozu. Kvůli opravám skrývkového velkostroje stojí také zakladač ZP6600/Z86, který patří do stejného technologického celku, stejně jako linka dálkové pasové dopravy, kterou je potřeba přesunout o jednu etáž níže do lomu Vršany.

Během dvou měsíců tak budou přesunuty (rozebrány a znovu postaveny) tři kilometry pásových dopravníků, převézt na nové místo bude zapotřebí také tři poháněcí stanice, dva shazovací vozy a jedna poháněcí stanice bude posunuta do nové pozice. Těžbu skrývky v  době odstávky velkostroje KU800/K84 zajišťuje pouze rypadlo K800/K54, které na rozdíl od svého většího „příbuzného“ těží skrývku do železničních souprav.