Doba čtení:1 m, 16 s
Francouzské jaderné elektrárny jsou pro evropský trh s elektřinou nadále klíčové.. Foto:wikipedia.org

Francie v prvním pololetí předstihla Švédsko a stala se největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě. Německo se naopak mění z vývozce v dovozce. S odvoláním na údaje společnosti EnAppSys to uvedla agentura Bloomberg. Čistým vývozcem elektřiny byla v prvním pololetí i Česká republika.

Celkový čistý vývoz Francie činil 17,6 terawatthodin. Většina elektřiny z Francie směřovala do Británie a do Itálie. Francouzské jaderné elektrárny jsou tak pro evropský trh s elektřinou nadále klíčové, a to i navzdory vysoké produkci z obnovitelných zdrojů, jako jsou například solární elektrárny. Ty jsou v poslední době vysoce produktivní, protože v létě mnoho částí jižní Evropy zasáhla vlna veder.

Na druhé místo mezi vývozci se propadlo Švédsko, na třetí příčce pak skončilo Španělsko, které sesadilo z této pozice Německo. Čistý vývoz Švédska činil 14,6 terawatthodiny, v případě Španělska to bylo 8,8 terawatthodiny.

V USA spustili nový jaderný reaktor

Španělsko v poslední době sužují extrémní vedra a země profituje z rostoucí produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů, zvláště z obrovské kapacity solárních elektráren. Země také těží z nižších cen plynu pro výrobu elektřiny.

Německo se naopak postupně stává dovozcem elektřiny. Důvodem, proč se energetická bilance země obrací ve prospěch dovozu, bylo uzavření jaderných elektráren, uvádí zpráva.

Největším čistým dovozcem byla Itálie, která nakoupila v zahraničí 25,9 terawatthodiny elektřiny. Čistý vývoz z České republiky podle zprávy v pololetí činil 3,6 terawatthodiny.