Doba čtení:1 m, 21 s

Německé zásobníky zemního plynu jsou naplněny takřka z 85 procent. Německu se tak i bez ruských dodávek této suroviny daří plyn ukládat pro nadcházející zimu. Spolková agentura pro sítě, která má roli síťového regulátora, nicméně varuje, že stejně jako minulou zimu bude nezbytná i při té nadcházející úsporná spotřeba.

Dodávky plynu do Německa jsou stabilní. Bezpečnost zásobování je zajištěna,“ uvedla Spolková agentura pro sítě a dodala, že k 20. červenci byly německé zásobníky naplněny z 84,67 procenta. Na takové úrovni byly německé plynové zásobníky na začátku loňského září. Současná větší naplněnost zásobníků je ale výsledkem toho, že německá úložiště zůstala díky teplé zimě naplněna z 63 procent.

Za minulé zimy se podařilo předejít nedostatku plynu. Klíčovým úkolem však zůstává příprava na zimu 2023/24. Úsporná spotřeba plynu tak je nadále důležitá,“ uvedla agentura.

V Německu si lámou hlavu, čím nahradit teplo z uhlí

Německé zákony vyžadují, aby zásobníky byly k 1. září naplněny ze 75 procent, k 1. říjnu z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Zářijový limit splnilo Německo už v červnu, na říjnový dosahuje nyní a ten listopadový splní v srpnu. Podle červnové prognózy německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES by úložiště mohla být zcela naplněna do konce srpna.

K úsporám podobně jako Spolková agentura pro sítě vyzval i svaz INES. Podle jeho propočtů by Německo v případě velmi chladné zimy, jaká byla v roce 2021, mohlo uskladněný plyn vyčerpat už v lednu, takže zemi by pak hrozil jeho nedostatek. V případě teplé zimy podle roku 2020 či průměrné, jaká byla v roce 2016, žádné zásobovací problémy nehrozí, dodal INES.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa