Doba čtení:2 m, 5 s
Proti ekologickým aktivistům, kteří brání rozšíření německého hnědouhelného povrchového dolu Hambach, musela německá policie nasadit speciální jednotku, jejíž členové se dokážou pohybovat ve vysokých výškách. Foto: Twitter Oaktown

Proti ekologickým aktivistům, kteří brání rozšíření německého hnědouhelného povrchového dolu Hambach, musela německá policie nasadit speciální jednotku, jejíž členové se dokážou pohybovat ve vysokých výškách.

Ekologičtí aktivisté totiž brání les, který bude vykácen, doslova vlastními těly. Mnozí z nich v lese již šestým rokem žijí v provizorních obydlích v korunách stromů ve výšce dvaceti metrů nad zemí. Odhaduje se, že v uplynulých letech se v lese usadilo na sto lidí, kteří postupně vybudovali v korunách stromů osadu chatrčí, pro níž se vžilo označení „Oaktown“ (Dubové město). Řada lesních domků je přizpůsobena celoročnímu užívání, jsou tepelně izolované, může se v nich topit a některé z nich mají nainstalované solární panely, uvedl server Lidovky.cz.

Čtěte také:
Divadýlko „mediálních feťáků“
Greenpeace způsobili milionové škody

Rozšíření těžby plánuje energetický koncern RWE. Firma to odůvodňuje tím, že je to prý nevyhnutelné pro zajištění dodávek elektřiny pro celý region.Uhlí z Hambachu slouží k výrobě až patnácti procent veškerého proudu potřebného v Severním Porýní-Vestfálsku. V této spolkové zemi, která je nejlidnatější ze všech šestnácti, pochází až čtvrtina veškeré vyrobené energie z tepelných elektráren.

Policie zatkla už 34 aktivistů

Německá policie zatím pozatýkala 34 ekologických aktivistů, kteří odmítali opustit své přístřešky v korunách stromů. Devět lidí utrpělo při policejní akci lehká zranění.

Foto: hambacherforst.org

„Pokud kácení skutečně začne, pak tu nastane něco, co bych označil válkou,“ prohlásil Andreas Büttgen ze sousední obce Buir, který aktivisty podporuje. Kdyby se prý odpůrci v lese neusadili, už by dávno neexistoval.

O tom, co v případě zahájení kácení čeká pracovníky dřevařské firmy i policisty, kteří je budou chránit, bylo možné udělat si obrázek v minulých týdnech. Při opakovaných raziích mezi obyvateli lesa zajistila policie praky, ocelové koule, případně i jiné nástroje, které by mohly být použity jako zbraně.

Premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet označil les za „ilegálně obsazené území“ a aktivisty obvinil ze soustavného fyzického ohrožování policistů, když po nich hází kameny. Rozšíření dolu, včetně vykácení lesa u Hambachu, považuje regionální vláda v Düsseldorfu za nevyhnutelné pro zajištění dostupné energie.

Názor vlády přirozeně kritizují místní Zelení, kteří označují její postup za „demonstraci síly“ v režii energetického koncernu RWE.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa