Reklamní kampaň plynárenského svazu se pohybuje na hranici lži a staví na tom své hlavní sdělení. Mlčí však o tom, že ceny plynu jdou rychle nahoru. Má kampaň plynařů vůbec marketingově smysl?
Spotřeba plynu neustále stoupá. Jeho současné světové zásoby však mají být vyčerpané za nějakých 50 let. Při stále stoupající spotřeba i dříve. Samozřejmě s tím, jak stoupá spotřeba, může stoupat i cena. Jen letos zatím stoupla zhruba o třetinu.
Čtěte také:
Bude nová metoda čištění uhlí lepší než tradiční způsob?
Na emise si brousí zuby obří vysavače
Plyn, který je obecně vnímaný jako „ekologický“ je pro uživatele nesmírně přitažlivý, protože ve chvíli, kdy se připojíte k plynové přípojce, vlastně ztrácíte přehled o tom, že vůbec něčím topíte. Žádná špína, žádné výpadky při bouřce, prostě pohoda. Kromě té ceny. Se kterou to ovšem do budoucna nebude žádná sláva. Nebudete to asi takové, jako po revoluci s vytápěním elektrickými přímotopy, které bylo lidi schopné přivést „na buben“, ale těžko počítat s nějakým dlouhodobým zlevněním této komodity.
Což je přesně ten důvod, proč je v Česku nějakých 300 tisíc nevyužitých plynových přípojek. Pro ty, kteří je nevyužívají, je prostě plyn drahý. Je tedy otázkou, na koho nynější reklama plynařů vlastně míří? Protože těm, kteří na plyn nemají, reklamní spoty žádný pádný argument nenabízejí.
Tedy pokud jím nemá být záběr na komín, ze kterého se valí opravdu ošklivý kouř, pocházející nejspíš z pálení nějakého domovního odpadu. Kouř z uhlí, nebo dřeva přeci jen vypadá podstatně méně dramaticky. Onen kouř je zároveň to, co se ve spotu pohybuje na hranici lži. Tím spíš, že pálení plynu se samozřejmě také neobejde bez kouře. Jen je méně viditelný a má jiné složení. Ale škodliviny, nebo CO2 obsahuje samozřejmě také, ne že ne.
Ve městech je topení plynem, nebo dálkovým teplem běžné, protože třeba novostavby již ani nepočítají s tím, že by si v nich domácnosti někde mohly skladovat uhlí, jako tomu bylo dřív. Ale pro domy na vesnici je stále efektivní mít kotle na pevná paliva, ideálně ty, které umožňují pálit dřevo i uhlí. Protože jejich majitelé nejsou vázáni na jeden způsob topení, což je samozřejmě nejbezpečnější řešení. A nejlevnější. Což je fakt, který plyn bude těžko přebíjet.
Mohlo by vás zajímat:
V Brazílii nalezli obří smaragd za 10 miliard korun
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme