Spotřeba energie v Německu se v letošním prvním pololetí meziročně snížila o 7,1 procenta. Za poklesem stojí vysoké ceny energie a slabý hospodářský vývoj. Uvedla to německá organizace AGEB, která sleduje statistické údaje o energetickém sektoru.
AGEB upozornila, že ceny na trzích s energií sice oproti loňskému prvnímu pololetí znatelně poklesly, ale zůstaly výrazně vyšší než v roce 2021. „Ceny energie tak nadále poskytují podněty k úsporám energie, ačkoli intenzita těchto podnětů polevila,“ dodala.
Spotřeba zemního plynu v Německu se podle AGEB v prvním pololetí snížila o 10,1 procenta, pokles vykázala v průmyslu i u domácností. Spotřeba černého uhlí klesla o 10,8 procenta a spotřeba hnědého uhlí se snížila o 18,1 procenta.
Spotřeba energie z obnovitelných zdrojů se zvýšila o 0,6 procenta, zatímco spotřeba jaderné energie se propadla o 56,9 procenta. Německo v polovině dubna odpojilo od sítě svoji poslední jadernou elektrárnu, a přestalo tak po více než 60 letech vyrábět energii z jádra.
Poslední jaderné elektrárny v Německu měly původně ukončit provoz už na konci loňského roku, ale kvůli dopadům invaze ruských vojsk na Ukrajinu a následnému zhoršení energetické krize se německá vláda rozhodla nechat tři elektrárny v provozu ještě přes zimu.