Doba čtení:1 m, 7 s
U větrných elektráren budou dočasně sníženy požadavky na hluk a stín, aby mohly vyrábět více večer. Foto: iUHLI

Německá vláda schválila novelu zákona, která má krátkodobě zvýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a rozšířit kapacitu elektrické sítě. „Všechna opatření slouží k dalšímu snížení naší spotřeby plynu a k upevnění naší nezávislosti na dovozu energie z Ruska,“ vysvětlil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení).

Za tímto účelem federální vláda iniciovala další novelu zákona o energetické bezpečnosti, která byla nyní schválena. Například na leden je naplánováno „zvláštní krizové výběrové řízení“ na solární elektrárny s cílem zvýšit výrobu elektřiny z fotovoltaiky. Výroba elektřiny z bioplynu má být stimulována „dočasnou flexibilitou bonusu za hnůj“ pro provozovatele zařízení. U větrných elektráren budou dočasně sníženy požadavky na hluk a stín, aby mohly vyrábět více večer, v noci a ráno, napsal server msn.com.

Německo nahradí ruský plyn do konce roku 2023

Kromě toho existují procesní usnadnění pro zlepšení využití zařízení LNG s cílem zajistit co největší přívod plynu v lokalitách Brunsbüttel, Wilhelmshaven a Lubmin v letošní zimě,“ vysvětlilo spolkové ministerstvo hospodářství. Ve výše zmíněných přístavních městech v Severním a Baltském moři začnou brzy fungovat speciální lodě, které budou odebírat kapalný plyn z tankerů a přeměňovat jej na palubě. Plyn bude následně dodáván do zásobovací sítě a distribuován plynovody.