Doba čtení:1 m, 34 s

Elektrána k Německu

Němečtí výrobci elektřiny od začátku roku nahlásili odstávku 57 konvenčních elektráren. Vyplývá to ze zprávy německé Spolkové síťové agentury. Důvodem jsou nízké burzovní ceny, před třemi lety se cena megawatthodiny pohybovala kolem 50 eur, dnes je zhruba na 30 eur. Podle dodavatelů to způsobuje podpora obnovitelných zdrojů v rámci vládní energetické politiky Energiewende. Napsal server E15.cz.

Přechod k obnovitelným zdrojům je pro naše sousedy nákladný. Podle Německého hospodářského institutu stojí politika Energiewende zemi 28 miliard eur ročně. To je v přepočtu zhruba 760 miliard korun. Pokud se částka přepočte na domácnost s průměrnou roční spotřebou 3500 kilowatthodin, ta zaplatí za energetickou strategii 270 eur za rok (asi 7320 korun). Výpočet zahrnuje náklady na podporu obnovitelných zdrojů a investice do přenosové soustavy.

Energiewende vyjde Němce na 28 miliard eur ročně. To je zhruba 760 miliard korun.

Mezi elektrárnami nahlášenými k odstávce jsou i velká zařízení s výkonem nad 2,3 gigawattu. Některé z nich se mají od sítě odpojit natrvalo. Uzavírky oznámily velké společnosti jako E.ON, RWE, EnBW, Vatenfall, ale také regionální dodavatelé.

Čtěte také: Německo utlumí výrobu elektřiny z uhlí

Generální ředitelka Spolkového svazu energetického a vodního hospodářství Hildegard Müllerová varovala, že uzavírání elektráren by mohlo ohrozit energetickou bezpečnost země. „Zamrznutí hrozí i při stavbě nových elektráren, každé druhé plánované zařízení je v ohrožení,“ řekla deníku Welt Müllerová.

Podle spolkové vlády jsou ale energetické kapacity dostatečné i pro případ krizové situace v zimním období. Celkový výkon německých elektráren totiž dosahuje 197 gigawattů, denní spotřeba celé země se pohybuje mezi 60 až 80 gigawatty.

„Velká koalice musí na energetické politice ještě zapracovat,“ uvedl křesťanskodemokratický politik Carsten Linneman, který v CDU vede zájmovou organizaci podnikatelů. „Energiewende vede k nebezpečné komparativní nevýhodě, která odhání investory a likviduje pracovní místa,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají
Konec jádra v Německu se odkládá?
Šolc: Uhlí je pro Německo překlenovací technologie