Doba čtení:1 m, 13 s
Německá vláda loni na stabilizaci cen energie vyčlenila 200 miliard eur (zhruba 4,7 bilionu Kč). Foto: pixabay.com

Německý antimonopolní úřad zahájil vyšetřování dodavatelů energie kvůli možnému zneužívání cenových stropů, které zavedla spolková vláda ve snaze omezit dopady drahé energie na domácnosti i podniky. Vyšetřování se podle něj v první fázi zaměřuje na dodavatele, kteří požádali o státní kompenzace u dodávek plynu.

Německá vláda loni na stabilizaci cen energie vyčlenila 200 miliard eur (zhruba 4,7 bilionu Kč). Ceny plynu a elektřiny u některých dodavatelů stále nesestoupily pod vládní stropy, přestože globální ceny se oproti loňskému létu výrazně snížily. To vyvolává obavy, že někteří dodavatelé drží ceny na uměle vysoké úrovni, aby profitovali ze státní podpory, napsala agentura Reuters.

Německo musí hledat jiné místo pro LNG terminál

Stát vynakládá značné prostředky ke zmírnění finanční zátěže spotřebitelů a průmyslu. Naším úkolem je ochránit stát před zneužíváním,“ uvedl prezident antimonopolního úřadu Andreas Mundt. „Naše první vyšetřování se týká dvouciferného počtu dodavatelů plynu. Máme důvod se domnívat, že ceny účtované konečným spotřebitelům by mohly být neoprávněné,“ dodal. Další vyšetřování by se podle něj měla týkat dodavatelů tepla a elektřiny.

Spolkový svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) vyšetřování přivítal. „Není možné, aby některé podniky zneužívaly krize,“ uvedla podle agentury DPA šéfka svazu Kerstin Andreaeová. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že většina z více než tisícovky dodavatelů plynu v Německu uplatňuje systém cenových stropů „naprosto korektně“.