Doba čtení:1 m, 14 s
Podle šéfa německého Svazu průmyslu Siegfrieda Russwurma nikdo nedokázali vysvětlit společnostem „co se stane, když nefouká vítr a nesvítí slunce“. Foto: wikipedia.org

Německá energetická politika je toxická a klimatické plány za „dogmatičtější, než v jakékoli jiné zemi, kterou znám“. V rozhovoru pro Financial Times to řekl šéf německého Svazu průmyslu Siegfried Russwurm.

Kritizoval například rozhodnutí Německa odejít od jaderné energie a uhlí a přejít na obnovitelné zdroje energie. To staví podniky v největší evropské ekonomice do nevýhody oproti konkurentům v ostatních zemích, napsal server idnes.cz.

V Německu dál sílí odpor k zelené transformaci energetiky

„Nikdo dnes nemůže s jistotou říci, jak budou vypadat dodávky energie za sedm let, a proto ani nikdo nedovede říci, jak vysoké budou v té době její ceny. Pro firmy, které musí rozhodovat o investicích, je to naprosto toxické,“ vysvětlil tvrdá slova Russwurm s tím, že podniky podporují zelený přechod, ale ministři nedokázali vysvětlit společnostem „co se stane, když nefouká vítr a nesvítí slunce“.

„Stále nemáme jasno v tom, jak a kdy můžeme vytvořit spolehlivou rezervní kapacitu pro obnovitelné zdroje,“ dodal Russwurm. Podle něj platí francouzské firmy za elektřinu polovinu toho co ty německé.

Německá ekonomika loni klesla o tři desetiny procenta a s poklesem se počítá minimálně i v prvním čtvrtletí letošního roku. „Indikátory politické nejistoty ukazují, že je nyní v Německu stejně vysoká jako ve Velké Británii během brexitu,“ řekl Clemens Fuest, šéf institutu Ifo.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa