Německé odbory chystají demonstrace kvůli uhlí

Ilustrační foto: Imagio.cz

Mocné německé odbory protestují proti plánům redukce oxidu uhličitého (CO2), které připravuje ministerstvo hospodářství vedené šéfem SPD Sigmarem Gabrielem. Bojí se prudkého nárůstu nezaměstnanosti. Odborový svaz IG BCE zastupující různé německé energetické zaměstnance vyzývá své členy, aby 25. dubna 2015 v Berlíně demonstrovali. Napsal server AC24.cz. Uhlí se na celkové produkci elektřiny Německa podílí zhruba 45 procenty.

 

„Až příliš dlouho jsme našim politikům věřili, že ty dostupné dodávky energie a dobrá pracovní místa jsou na dobrou věc. Ale bohové ochrany klimatu nás kamsi poslepu hnali a k radosti dalších zemí EU aj. průmyslových zemí obětovali záruky naší prosperity a tvorby hodnot na oltář redukce CO2,“ uvedl Komentátor IG BCE Toham Rohde.

Podle 125 let starého odborového svazuIG BCE plán ministerstva ohrožuje 100.000 pracovních míst v regionech, které už i tak strádají. „Hrozí, že to nakonec přivodí sociální zatmění celých regionů,“ varoval IG BCE. Rovněž omezování energie z uhlí „ohrozí dostupnost a finanční dosažitelnost spolehlivé energie.“

IG BCE na 25. dubna oznámily ohromné demonstrace v Berlíně před kanceláří kancléřky Angely Merkel s motem: „Už je toho dost, jsme proti!“

Plánované protesty přivádí německou vládu do čím dál ošemetnější pozice, jelikož ta se pokouší uspokojovat jak mocné ekologistické skupiny, tak vlivné průmyslové odbory v zemi.Německý on-line deník Die Welt hlásil, že ministerstvo hospodářství zpracovalo dokument konceptu volající po zastropování emisí starších uhelných elektráren a uvalení těžkých poplatků na vyšší emise.

Podle Die Welt si odboráři nechali koncept plánu přezkoumat investiční bankou Lazard. Ta zjistila, že se to zakládá na „nerealistické výši cen energie“ do roku 2020. Vládní projekce cen do roku 2020 by byly ve skutečnosti daleko nižší, což by znamenalo, že tento plán by vedl k tomu, že 85 procent až 95 procent uhelných elektráren by bylo neziskových. Strop by znamenal doslova konec elektráren spalujících lignit v Německu.