Doba čtení:1 m, 3 s
Akcie Uniperu v reakci na zprávu přidávají přes devět procent. Od začátku roku ale ztrácejí téměř 74 procent.

Německý stát by mohl v Uniperu převzít více než 30procentní podíl. Vláda se totiž obává o úvěrový rating této energetické společnosti, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Na svém webu o tom píše hospodářský deník Handelsblatt.

Handelsblatt v úterý informoval, že Berlín jedná o nákupu balíku nových akcií, čímž by ve firmě získal čtvrtinový podíl, a také o možném tichém společenství, neboli akciovém nástroji bez hlasovacích práv. Zdroje listu uvedly, že existují obavy, že by podpora společnosti pouze ve formě tichého společenství a blokační menšinou nemusela stačit k udržení investičního ratingu Uniperu.

Růst poptávky po zemním plynu zpomaluje

Uniper se minulý měsíc stal první německou energetickou společností, která vyvolala poplach kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám a uvedla, že jedná o možné vládní záchraně.

Německá vláda následně schválila novelu zákona, která jí umožňuje zachránit energetické společnosti, které se dostanou do finančních potíží kvůli prudkému růstu cen energií. Chce tak zabránit řetězové reakci, která by nakonec dopadla na spotřebitele.

Akcie Uniperu v reakci na zprávu přidávají přes devět procent. Od začátku roku ale ztrácejí téměř 74 procent.