![](https://iuhli.cz/wp-content/uploads/2020/03/molekula-vodiku-foto-wikipedia-org_compressed.jpg)
Německo se rozhodlo vsadit na vodík. Vláda kancléřky Angely Merkelové se chystá podepsat vodíkovou strategii pro příští desetiletí. Důvodem jsou zkušenosti získané z desetiletí dovozu ropy a plynu, jejichž cena i nabídka jsou pevně v rukou kartelu a Ruska.
Němečtí ministři již tiše uskutečnili řadu jednání s africkými státy včetně Nigérie, které by mohly v blízké budoucnosti vyrábět vodík z obnovitelných zdrojů energie. Ambicí je nejen snížit emise, ale rovněž závislost na státech, které vyrábějí paliva, uvedl server msn.com.
Aby mohlo Německo splnit cíle Pařížské dohody o změně klimatu, bude vodík nezbytně potřebovat pro těžký průmysl a rovněž pro ukládání přebytečné elektřiny vyrobené z nestabilních obnovitelných zdrojů. Ministři se ale obávají závislosti na dovozu vodíku z Ruska a států OPEC, které již dnes dodávají velkou část národní energie. Ropa představuje více než třetinu spotřeby primární energie v Německu. A plyn, rostoucí palivo při výrobě energie, pochází většinou z Ruska.
Čtěte také:
Německý odklon od uhlí se komplikuje
Aktivisté zranili policisty
„Vodík není dokonalým řešením, ale zdá se, že zatím jde o nejlepší dostupné řešení, zejména pro průmysl, dekarbonizuje výrobu,“ řekl Fabian Huneke, expert společnosti Energy Brainpool. „Nemůžete opravdu navrhnout energetický systém s více než 70% obnovitelných zdrojů v energetickém mixu bez vodíku,“ dodal.
Na plánu pracují v Berlíně čtyři ministerstva. Program má oznámit koncem tohoto měsíce ministr hospodářství Peter Altmaier.
Na rozdíl od ropné ekonomiky neočekávám vznik kartelu. Neomezená konkurence bude hlavním pilířem této globální ekonomiky,“ řekl Wolf-Dieter Lukas, státní tajemník ministerstev školství a výzkumu, jednoho z křídel vlády, která na strategii pracuje.
Altmaier si v polovině loňského roku stanovil cíl učinit z Německa číslo 1 ve vodíku. Nerozšířenější prvek na světě je atraktivní klimatické řešení, protože při spalování vytváří pouze vodní páru a může dodávat teploty 1 000 stupňů Celsia nebo více, které jsou potřebné v průmyslových odvětvích od výroby cementu po výrobu oceli a rafinaci ropy.
Vodíkový plán stanoví způsoby, jak posílit dodávky vodíku a jaká průmyslová odvětví se stanou velkými spotřebiteli. První návrh plánu ukazuje, že Německo je ochotno tuto technologii zpočátku do určité míry dotovat, aby v nadcházejících desetiletích podnítilo výrobní kapacitu.
Aby Německo udrželo nízké dovozní náklady, chce získat vodík z celé řady zemí. Minulý měsíc podepsala dohodu s Nigérií o společném výzkumu dodavatelských řetězců vodíku v 15 zemích západní Afriky.
V současné době více než dvě třetiny ze 70 milionů tun vodíku vyrobeného ročně pocházejí ze zemního plynu. A tento proces je podle Mezinárodní energetické agentury odpovědný za přibližně 830 milionů tun znečištění uhlíku ročně, což je více než společné emise Británie a Indonésie.
Africké národy by se mohly stát hojným zdrojem vodíku, protože zde lze stavět větrné a solární farmy ve velkém počtu, pohánějící elektrolyzéry, které oddělují atomy vodíku z vody.
Německo se snaží uzavřít dohody o výrobě vodíku s partnerskými státy v zahraničí, které splňují několik základních podmínek. Mezi ně patří politická stabilita, slunečné klima a blízkost moře pro odsolování vody pro elektrolýzu.
Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje