Doba čtení:1 m, 20 s
Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck chce, aby se v Německu budovalo ročně až 1500 větrných turbín, přičemž dosud se jich nejvíce postavilo zhruba 450. Foto: wikipedia.org

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck řekl deníku Die Zeit, že Německo v nadcházejících dvou letech pravděpodobně nesplní své cíle v oblasti snižování emisí uhlíku.

„Cíle pro rok 2022 pravděpodobně nesplníme. I pro rok 2023 to bude dost obtížné. Začínáme s drastickým zpožděním,“ uvedl Habeck, spolulídr Zelených, kteří jsou součástí nové vládní koalice.

Poté, co nejvyšší soud v dubnu loňského roku rozhodl, že Německo musí zpřísnit zákon o ochraně klimatu, stanovila tehdejší vláda ambicióznější cíle snižování emisí CO2, včetně dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045.

Němci vypínají tři jaderné elektrárny

Nová koaliční vláda pak představila plány na posílení úsilí o ochranu klimatu, které zahrnují dalekosáhlé reformy v sektoru veřejných služeb a ve zpracovatelském průmyslu, v budovách, dopravě a zemědělství.

Německo si klade za cíl snížit emise v průmyslu, který je největším emitentem uhlíku, na 177 milionů tun CO2 v roce 2022, což je o 38 % méně než v roce 1990. V odvětví dopravy by se měly emise CO2 v příštím roce snížit na 139 milionů tun, což je o 15 % méně než v roce 1990.

Habeck rovněž uvedl, že počet ročně postavených větrných turbín v Německu vzroste na 1 000 až 1 500 z dosavadních přibližně 450. Vládním cílem je, aby obnovitelné zdroje energie pokryly 80 % poptávky po elektřině do roku 2030 a aby 2 % plochy země byla vyhrazena pro infrastrukturu větrných elektráren.