Doba čtení:1 m, 43 s
Energos Force, kterou postavila čínská společnost Hudong-Zhonghua, má tři regasifikační moduly Wartsila. Foto: energosinfra.com

Až o pět miliard metrů krychlových se zvýší dovozní kapacita zkapalněného zemního plynu (LNG) v Německu po příjezdu plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotky (FSRU) Energos Force do přístavu Stade. Jedná se o celkově čtvrtou jednotku v Německu, přičemž všechny byly uvedeny do provozu v posledních dvou letech v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

FSRU je plovoucí skladovací a znovuzplyňovací terminál LNG, jehož hlavní konstrukcí je speciální loď zakotvená v blízkosti přístavu. Od ledna 2014 jsou v provozu jednotky FSRU v Brazílii, Argentině, Kuvajtu, Izraeli, SAE, Itálii, Indonésii, Číně, Turecku a Litvě, napsal server maritime-executive.com.

Státní provozovatel terminálu LNG Deutsche Energy Terminals (DET) oznámil, že FSRU dorazila k molu AVG v průmyslovém přístavu ve Stade-Bützflethu 15. března. Očekává se, že plavidlo projde několikatýdenním zkušebním provozem, než se začne napájet do plného provozu. V rámci příprav na provoz FSRU byla koncem loňského roku dokončena výstavba nového mola, jehož provozovatelem je společnost DET, která plovoucí terminál LNG provozuje ve spolupráci s různými poskytovateli služeb.

Japonsko zvyšuje závislost na dodávkách LNG z Austrálie a USA

Společnost zdůrazňuje, že se očekává, že FSRU o objemu 174 000 metrů krychlových významně přispěje ke zvýšení bezpečnosti dodávek a stability cen plynu v Německu a Evropě. Plavidlo, které je dlouhé 294 metrů, bylo postaveno v roce 2021 pod názvem Transgas Force. Od řecké společnosti Dynagas ji letos v lednu koupila americká společnost Energos Infrastructure, společný podnik firem Apollo a New Fortress Energy. Plavidlo bylo v Nizozemsku přestavěno z nákladního provozu na FSRU.

Energos Force, kterou postavila čínská společnost Hudong-Zhonghua, má tři regasifikační moduly Wartsila. Dále je vybavena dvoupalivovým diesel-elektrickým pohonem MAN a systémem GTT NO96 pro zadržování odpadu.

Energos Force se připojí ke dvěma dalším plavidlům FSRU provozovaným společností DET, která jsou již v provozu v terminálech Brunsbüttel a Wilhelmshaven, přičemž čtvrté plavidlo by mělo být uvedeno do provozu v druhém terminálu ve Wilhelmshavenu do června tohoto roku.