Německo prý budoucnost uhlí nezaručí

Ministrině životního prostředí Barbara Hendricks. Foto: US ARMY EUROPE

Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricks. Foto: U.S. Army Europe Images

Záruky, že německé hnědouhelné elektrárny, které prodává švédský koncern Vattenfall, bude možné provozovat alespoň do roku 2035, se prý zájemci o koupi nedočkají. Bude to znamenat ochladnutí zájmu společnosti ČEZ, která je požaduje?

Nikdo nemůže dát takovou záruku,“ uvedl pro server Bloomberg.com ředitel sekce pro klimatickou politiku německého ministerstva životního prostředí Franzjosef Schafhausen. Ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová sice potvrdila, že hranice 25 let provozu je pravděpodobná, ovšem konkrétní rok neuvedla.

Čtěte také:
Cena Vattenfallu prý bude mizivá
Vattenfall prodělal téměř 60 miliard

Podobná vyjádření tak mohou způsobit ochladnutí zájmu tuzemského polostátního energetického gigantu, byť pravděpodobnější je, že se povedou další jednání. „Musí být spolehlivý a transparentní plán pro provoz uhelných elektráren, jasná perspektiva do roku 2035, lépe do roku 2040, aby se investice vyplatila. Jsem přesvědčen, že si toho jsou němečtí politici vědomi,“ uvedl v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, podle nějž se prodej německých aktiv nevyřeší tak rychle, jak bylo avizováno. Půjde prý o delší a složitější proces.

Podle německých médií je favoritem tendru právě ČEZ. České zdroje iUHLI.cz však tvrdí, že o aktiva bude muset svést tvrdou bitvu s EPH Daniela Křetínského, který se tendru účastní společně s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Právě jeho případný souhlas, na který prý Křetínský čeká, může být rozhodující. Překvapivým černým koněm soutěže ale může být i Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače.

Švédové chtějí prodat elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a Lippendorf blok R a hnědouhelné lomy Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde. Zdroje Vattenfallu se na německém energetickém mixu podílejí v současnosti zhruba deseti procenty a je na ně navázáno více než třicet tisíc pracovních míst.

Kromě českých zájemců se tendru účastní rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnost Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Mohlo by vás zajímat:
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny
Prodává Vattenfall zlatý důl nebo černou díru?
Norská eko(logika)