Německo zatím neodstaví uhelné elektrárny

Uhelná elektrárna v noci.

Uhelná elektrárna v noci. Ilustrační foto: Imagio.cz

Německá vláda nepočítá s tím, že by v dohledné době kvůli ochraně ovzduší odstavila uhelné elektrárny v zemi, není to realistické. Bez konvenčních zdrojů by totiž hrozily výpadky dodávek elektřiny, což by vedlo k odchodu průmyslu z Německa. S odvoláním na dokumenty ministerstva hospodářství a energetiky to uvedl týdeník Die Zeit. Odstavení uhelných elektráren by podle vládních materiálů ohrozilo zásobování Německa energií a vedlo k zániku desítek tisíc pracovních míst. Informaci přinesla ČTK.

Uhelné elektrárny jsou v současnosti hlavním zdrojem elektřiny v Německu, na výrobě se podílejí z 45 procent. „Dokud větrné a solární elektrárny nemohou zajistit nepřetržitý dostatek proudu, bude třeba elektřina z uhelných a plynových elektráren,“ stojí v materiálech ministerstva. Firmy činné v uhelném hospodářství zaměstnávají na 50 000 lidí, většina z nich by v případě odstavení uhelných elektráren přišla o práci, což by vyvolalo silné sociální napětí.

Německá vláda po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 rozhodla o předčasném uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Eletřinu do sítě by měly přestat dodávat nejpozději v roce 2022. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje energie.

Ekologické organizace po Německu požadují, aby po vzoru jaderných elektráren odstavilo i uhelné zdroje, jež jsou hlavním zdrojem emisí oxidu uhličitého. Ten podle vědců způsobuje globální klimatické změny.