Doba čtení:1 m, 12 s
Německo ve snaze zabránit krachu do Uniperu napumpovalo 13,5 miliardy eur (336 miliardy Kč). Foto: Uniper

Německo zvažuje, že letos prodá část svého 99procentního podílu v energetické společnosti Uniper, kterou Berlín zachránil během evropské energetické krize. S odvoláním na dva zdroje o tom informovala agentura Reuters. Zúčastněné strany věc nekomentovaly.

Německá vláda musela Uniper zachránit v roce 2022 poté, co Rusko, kdysi největší dodavatel zemního plynu do Německa, přestalo toto palivo posílat plynovodem Nord Stream. To donutilo společnost nakupovat náhradní objemy za vysoké ceny na spotovém trhu.

Německo tehdy ve snaze zabránit krachu do Uniperu napumpovalo 13,5 miliardy eur (336 miliardy Kč). Získalo podíl 99 procent, který podle podmínek EU, která transakci schválila, musí do konce roku 2028 snížit na maximálně 25 procent plus jednu akcii.

Ani biliony nepomohly Němcům na zelenou špičku Evropy

Toho by německý stát mohl docílit buďto prodejem podílu, anebo opětovným uvedením firmy na burzu, napsala Reuters. Vláda patrně v dohledné době zůstane většinovým vlastníkem, aby si Uniper udržel důležité hodnocení úvěrové spolehlivosti.

S německou vládou jako naším vlastníkem samozřejmě vedeme neustálý dialog,“ uvedl mluvčí podniku. Připomněl snížení kapitálu z minulého měsíce, které má obnovit schopnost Uniperu vyplácet dividendy, což je jedna z podmínek pro odchod státu.

Hodnota státního podílu se v současné době pohybuje kolem 23,8 miliardy eur (592 miliardy Kč), uvedly zdroje. Případný prodej podílu může podle nich zahrnovat slevu.