Německý uhelný konec se nejspíš oddálí

Osud německých uhelných elektráren velmi zajímá i českého miliardáře Daniela Křetínského, který je majitelem hned několika z nich.Foto: epholding.cz

V Německu se vzhledem k nastupující energetické krizi nahlas hovoří o možném přehodnocení plánu odstavování uhelných elektráren. O jejich delší provoz se zasazují zejména ministerští předsedové východoněmeckých spolkových zemí.

Braniborský ministerský předseda řekl veřejnoprávnímu rozhlasu RBB, že v souvislosti s válkou na Ukrajině je třeba se zamyslet nad tím, „zda je časový plán ukončení využívání uhlí v roce 2030 reálný“. Saský ministerský předseda Michael Kretschmer řekl listu Sächsische Zeitung, že rozhodnutí o postupném ukončení využívání uhlí nebo jaderné energie musí být znovu projednáno. Kretschmer řekl, že je třeba „odložit klapky na očích, pokud jde o hnědé uhlí a jadernou energii“. Napsal server prumyslovaekologie.cz.

„Pokud odstavíte uhelné elektrárny, musíte je nahradit plynovými elektrárnami na ruský plyn. Spoléhat se na to v této válečné situaci považuji za politicky nezodpovědné. Každý krok, který naše klimatická politika v tomto směru učiní, je v současnosti bodem ve prospěch Putina. Mohu před tím jen varovat,“ uvedl Ministerský předseda Saska-Anhaltska Reiner Haseloff pro deník Die Welt.

Svět je na prahu velké energetické krize

Pochybnosti rostou také v Severním Porýní-Vestfálsku, ministr hospodářství Andreas Pinkwart nedávno pro list Handelsblatt uvedl, že ukončení výroby elektřiny jak z uhlí, tak i jádra přineslo Německu riziko, ze kterého se země musí vymanit.

Odborníci se domnívají, že může trvat až pět let, než budou diverzifikovány a zajištěny budoucí dodávky plynu. Německá vláda se v koaliční smlouvě dohodla, že „v ideálním případě“ ukončí výrobu elektřiny z uhlí již v roce 2030. Podle zákona o odklonu od uhlí by měla být ukončena v roce 2038.

Spolkový ministr hospodářství, energetiky a klimatu Robert Habeck se vyslovil pro pragmatický přístup k překonání současné situace, kdy je energetická bezpečnost na hranici únosnosti. Nevyloučil, že uhelné elektrárny budou muset běžet déle, aby byla země v energetické politice méně závislá na Rusku. „Pragmatismus musí zvítězit nad politickým odhodláním, bezpečnost dodávek musí být zaručena,“ uvedl Habeck minulý týden. A dodal, že v případě pochybností je bezpečnost dodávek důležitější než ochrana klimatu.