Němečtí zelení varují před vývozem uhlí do Česka

Ilustrační foto: Imagio.cz

Saský zemský poslanec za Zelené Gerd Lippold varuje, že východoněmecké uhlí by se v budoucnu mohlo pálit v českých elektrárnách. Na svých webových stránkách to napsal německý týdeník Focus. Podle Lippolda tak hrozí, že se v Německu budou bourat vesnice a bude docházet k vystěhování původních obyvatel. Přínos z těžby ale bude prý mít pouze Česko. Jde tak o další signál, že se může chystat výrazné zvýšení dovozu uhlí ze zahraničí. Server iUHLI.cz se této problematice věnuje již několik týdnů.

Němečtí Zelení vyjádřili obavy, že by ani odklon Německa od uhelné elektřiny nemusel znamenat konec provozu hnědouhelných lomů. České společnosti ČEZ a EPH daly v posledním půl roce najevo, že uvažují o koupi hnědouhelných aktiv, které má v Německu švédský státní koncern Vattenfall, jenž má zájem tento majetek prodat.

Server iUHLI.cz na možný dovoz zahraničního uhlí do ČR opakovaně upozornil. Například ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na setkání s horníky Severní energetické v lomu ČSA v polovině března řekl, že část teplárníků intenzivně přemýšlí o dovozu uhlí pro teplárny. Dovozu uhlí se věnuje také studie, kterou pro ministra financí Andreje Babiše vypracoval největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner, který se domnívá, že ČEZ by měl projevit o německá aktiva Vattenfall výrazný zájem. Studie označuje dovoz za rentabilní a technicky možný.

Německo už dříve rozhodlo, že do roku 2022 odstaví své jaderné elektrárny. Nyní vláda zvažuje zavedení zvláštní daně pro uhelné elektrárny, aby snížila i jejich podíl na energetickém trhu. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje elektřiny, které v současnosti pokrývají zhruba čtvrtinu německé spotřeby.

Němci považují uhelné elektrárny za překlenovací technologii. Jsou si ale vědomi toho, že provoz uhelných zdrojů umožňuje udržet ceny elektřiny pro spotřebitele na přijatelné úrovni, než se dostatečně sníží provozní náklady obnovitelných zdrojů a nebude je nutné dotovat.

Více než 80 procent Němců je přesvědčeno, že do roku 2040 se země obejde bez uhelné elektřiny. Rychlejší odstavení uhelných elektráren si však umí představit výrazně méně lidí, pro konec jejich provozu k roku 2030 se vyslovilo jen 35 procent dotázaných.