Pokud chce Evropská unie opravdu bojovat se změnami klimatu, nesmí podlehnout tlaku a přecházet z uhlí na plynové elektrárny. V dopise lídrům Evropské unie to napsalo 150 neziskových organizací včetně Světového fondu na ochranu přírody.
Využití plynu jako náhradu za uhlí by podle nich Zelenou dohodu podrývalo a „vyslalo by katastrofální globální signál“, který by byl v rozporu s naléhavou potřebou řešení klimatické krize. Nové investice do plynu nejsou podle dopisu slučitelné se snahou omezit růst teplot na hranici 1,5 stupně Celsia, citoval z dopisu server Seznam Zprávy.
Čtěte také:
Drahý plyn drtí britské distributory
Cenu emisních povolenek šroubují spekulanti
O přechodu na plyn není rozhodnuto. Evropská unie stále nerozhodla, zda bude plyn a také jádro počítat mezi „čisté“ zdroje energie. Jejich zařazení je přitom klíčovou a nutnou podmínkou pro to, aby se na výstavbu zdrojů mohly využívat nejen evropské dotace, ale i podpora národních států.
Za plyn jako přechodnou variantu lobbuje zejména Polsko, které je dodnes silně závislé na spalování uhlí, ale také Česká republika.
Odborníci ale upozorňují, že z klimatického hlediska nedává přechod z uhlí na plyn žádný smysl. Při spalování zemního plynu sice vzniká méně emisí než u uhlí nebo ropy, ale při těžbě a transportu zemní plyn uniká do atmosféry. A jeho největší složka metan je látka s velmi silným skleníkovým efektem. Neziskové organizace proto naléhají na EU, aby nedovolila stavbu nových plynových elektráren nebo přecházení nynějších uhelných na plyn.
Dalším problémem je, že nejen Česká republika, ale celá Evropská unie je závislá na dovozu plynu. Drtivá většina ho přitom proudí z Ruska. To v posledních týdnech přiškrtilo dodávky a cena plynu vystřelila prudce nahoru. Podle odborníků je zvyšování energetické závislosti na Rusku potenciálně nebezpečné.
Vzhledem k nutnosti obřích investic je přitom vyloučené, že by plyn mohl být využit skutečně pouze přechodně po dobu několika let. Pokud se z uhlí na plyn přejde, bude to minimálně na několik desítek let.