Neuvěřitelný obrat aktivisty Rovenského

„Konec uhlí bez toho, že si pořídíme náhradní zdroje, by nás skutečně dostal do „hroznejch s…aček,“ přiznal vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Foto: Pirátská strana flickr.com

„Za stávající krizi nemůžou povolenky, ale plyn a Kreml. Riziko, že se transformace nepodaří, tu je. Konec uhlí bez toho, že si pořídíme náhradní zdroje, by nás skutečně dostal do „hroznejch s…aček“.“ Asi jen těžko uvěříte, že autorem těchto výroků je vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Pronesl je v rámci diskuze Salon Týdeníku Echo těsně před Vánoci, kde s Rovenským diskutovali také bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO), místopředseda sněmovny za ODS Jan Skopeček a předsedkyně spolku Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Ivana Kerlesová.

Rovenský se rozvášnil při odpovědi na otázku, zda se nebojí, zda současná energetická krize a drahé energie nezpůsobí těžkosti zelenému hnutí v Česku.

Může to pro nás mít podobné dopady jako po tom debilním fotovoltaickém boomu v roce 2009, za který jsme sice nemohli, ale který oni naprosto efektně hodili na nás. A my se z toho dalších deset let mátožili. Reputačně to bylo pro obnovitelné zdroje to nejstrašnější, co se mohlo stát. Doufám, že tentokrát se nám podaří vysvětlit, že za stávající krizi nemůžou povolenky, ale plyn a Kreml. Podle mého za sedm osm let můžeme mít v soláru a ve větru devět gigawattů. A souhlasím, že konec uhlí bez toho, že si pořídíme náhradní zdroje, by nás skutečně dostal do hroznejch sraček. Riziko, že se přechod nepodaří, tu je. Jen tvrdím, že co se děje teď, s tímto budoucím rizikem nesouvisí,“ řekl Rovenský.

Politickým neziskovkám se můžeme bránit jen politicky

Jeho výrok znamená oproti jeho tvrzením v minulosti zásadní obrat. Není to totiž tak dávno, konkrétně v roce 2020, co aktivista Greenpeace, ještě coby člen Uhelné komise, tvrdil pro Hospodářské noviny úplně něco jiného. „Trváme na tom, že uhelné elektrárny mohou skončit už v roce 2030. Je reálné nahradit je obnovitelnými zdroji a plynem. Za nejzazší kompromis považujeme rok 2033,“ uvedl tehdy Rovenský.

Nyní, zřejmě ve světle současné reality, otočil o 180 stupňů. Zjevně si uvědomil riziko, na které server iUHLI.cz upozorňuje již řadu měsíců. Zbrklý odchod Česka od uhlí lze uskutečnit pouze v případě, že bude uhlí nahrazeno převážně ruským plynem, což ale nedává smysl z klimatického, ekonomického, ani bezpečnostně-politického hlediska.

Rovenský nyní již závislost na ruském plynu jednoznačně odmítá a dal by před ní přednost i případnému nevzhlednému zateplení domů. „Vždycky je něco za něco. Upřímně řečeno – kdybych si měl vybrat mezi závislostí na Rusku a tím, že některé baráky u nás zošklivějí, tak bych dal přednost těm ošklivým barákům,“ zdůraznil Jan Rovenský.