Doba čtení:1 m, 45 s
Pole Groningen na severovýchodě Nizozemska bude uzavřeno 1. října, čímž ale odpadne pojistka pro vytváření plynové rezervy před příští zimou. Foto: wikipedia.org

Nizozemsko za méně než čtyři měsíce nastálo uzavře největší evropské plynové pole. Tamní vláda urychluje harmonogram uzavření, čímž ale odpadne pojistka pro vytváření plynové rezervy před příští zimou. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.

Pole Groningen na severovýchodě Nizozemska bude podle nich uzavřeno 1. října. Kabinet přijme oficiální rozhodnutí později tento měsíc, uvedl mluvčí nizozemské vlády.

Nizozemsko dříve usilovalo o to, aby se pole zavřelo v závislosti na geopolitické situaci nejpozději do října příštího roku. Politici ale čelili velkému tlaku kvůli následkům zemětřesení, která těžba vyvolává.

Od zahájení těžby v roce 1963 bylo pole klíčovým zdrojem plynu pro velkou část západní Evropy a také páteří nizozemských veřejných financí. Těžba však vyvolala obrovský odpor místních obyvatel, protože od 80. let stovky zemětřesení poničily tisíce budov.

Slovensko si dohodlo smluvní dodávky levnější elektřiny

Minulý týden nizozemský premiér Mark Rutte těsně přežil hlasování o nedůvěře po obvinění, že vláda necitlivě reaguje na stížnosti. Podle kritiků je přístup kabinetu k problémům v Groningenu laxní. Ačkoli se pole v současné době podílí na celkové produkci plynu v Evropě jen malou měrou, jde o důležitou možnou zásobovací rezervu.

Začátkem letošního roku se nizozemská vláda zavázala vynaložit na odškodnění obyvatel Groningenu během 30 let celkem 22 miliard eur (523,4 miliardy Kč). Z přibližně 327.000 domů v regionu jich nahlásilo nějakou škodu nejméně 127.000, uvedl tamní institut pro důlní škody. Od roku 2012 bylo v oblasti zbouráno více než 3300 budov, protože se kvůli zemětřesení staly nebezpečnými k obývání.

Nizozemská vláda v příštím roce plánuje plynové vrty zalít betonem, uvedl jeden ze zdrojů. Do října bude z groningenského pole vytěženo maximálně 2,8 miliardy metrů krychlových plynu, v současné se jeho provoz udržuje na minimální úrovni.

Rozhodnutí o uzavření není zcela nezvratné, uvedly dále zdroje. Pokud by nastala další energetická krize nebo velmi chladná zima, trvalo by podle nich znovuotevření vrtů asi dva týdny.