Doba čtení:2 m, 6 s
Společnost Noen se zabývá výrobou důlních rypadel. Foto: NOEN

Nedávné úmrtí podnikatele v energetice a strojírenství Martina Ulčáka bude mít vliv na budoucnost hned několika významných českých firem. Patří mezi ně i strojírenský holding Vítkovice a výrobce důlních rypadel Noen.

Na záchraně vítkovického impéria začal Ulčák spolupracovat před více než dvěma lety s někdejším zbrojařským magnátem Jaroslavem Strnadem, kdy do kolabující skupiny nalili peníze (hovoří se až o několika miliardách korun), dokázali se domluvit s bankami a rozdělili si sféry svého zájmu.

Čtěte také:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
České rýpadlo těží křídu v Německu

Podle magazínu Forbes nyní došlo k uzavření poslední dohody o vypořádání vzájemných vztahů mezi Ulčákovou skupinou E-Invest a CE Industries Jaroslava Strnada. Podle ní Strnad získává majetek bývalé vítkovické mostárny a E-Invest stoprocentní podíly ve společnostech Noen, výrobci důlních rypadel, Vítkovické energetické strojírenství a Vítkovické strojírny, kde zůstává bývalá vítkovická kotlárna. Součástí dohody je i vypořádání vzájemných finančních závazků, které ale ani jedna ze stran nechce blíže komentovat.

Co bude s Noenem?

Společnost Noen se zaměřuje na systémy povrchové těžby, jakými jsou například rypadla. Zaměstnávala přes sto zaměstnanců. Tržby ještě v roce 2015 dosahovaly téměř miliardy korun. Firma se ale na začátku loňského ledna dostala do potíží, když ostravská firma Ferrmon na základě nesplacené faktury navrhla konkurz.

Vloni v červnu společnost odkoupili od zakladatele podniku a bývalého majitele chomutovského hokejového týmu Jaroslava Veverky právě Strnad s Ulčákem. Ti vytvořili reorganizační plán firmy. Proti jeho zářijovému schválení Městským soudem v Praze se ale odvolala stavební společnost Skanska, která se cítí poškozena. Jejími námitkami se bude zabývat Vrchní soud v Praze. Skanska má u Noenu nezajištěnou pohledávku ve výši 58 milionů korun. Nezajištění věřitelé mají podle reorganizačního plánu z pohledávky dostat 0,53 až 1,59 procenta hodnoty, což v souhrnu činí deset milionů korun, napsal deník E15.

Skanska navíc upozorňuje, že reorganizační plán pomohla schválit společnost Veolia, kterou Skanska obviňuje ze střetu zájmů.

Veolia je kvůli pohledávce 171 milionů korun třetím největším nezajištěným věřitelem. Proto podle Skansky neměla mít právo hlasovat.

Noen obvinění Skansky odmítá. Jeho snahou bylo a je urovnat spory nejen s Veolii, ale i se Skanskou a všemi dalšími věřiteli. Odepření hlasovacího práva Veolii by podle Noenu stejně nemohlo schválení plánu zabránit.

To potvrzuje i samosoudce Městského soudu v Praze Erik Ambrus, který reorganizační plán schválil. „I kdyby Veolia na schůzi věřitelů nehlasovala, reorganizační plán by prošel,“ uvedl Ambrus. Argumenty a důkazy obou stran sporu posoudí Vrchní soud v Praze.