Novela bez maximální výše úhrady za těžbu

Ilustrační foto: Vršanská uhelná

Návrh novely horního zákona, který je nyní v připomínkovém řízení a má platit od poloviny roku 2015, nepočítá s omezením úhrady za vydobytý nerost. S odkazem na návrh zákona o tom informovala ČTK. Nyní zákon stanoví, že úhrada, kterou společnosti státu odvádějí, činí nejvýš deset procent z tržní ceny vydobytých nerostů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už dříve oznámilo, že výše těžebních poplatků se nově nebude určovat zákonem, ale vládním nařízením. To, že v návrhu omezení poplatku chybí, vadí některým těžařům.

„Horní zákon by měl jasně definovat maximální výši poplatků a podmínky, za kterých je možno jeho výši měnit,“ řekl David Vidomus, vedoucí komunikace Czech Coal Group, do které patří hnědouhelná Vršanská uhelná.  Podle Miroslava Kynčla z tiskového oddělení MPO se ale ustanovení stalo bezpředmětným kvůli změně výpočtu poplatků, která se již nebude určovat podle tržní ceny. „Nově bude výše úhrady vypočítávána jako součin množství vytěženého nerostu a sazby pro jednotlivé druhy nerostů stanovené nařízením vlády,“ uvedl. Podle MPO je důvodem změny mimo jiné možnost pružné reakce na aktuální ekonomickou situaci.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) již dříve upozornil, že změna vzniká na základě dohody vládní koalice. S návrhem něco s výší poplatků udělat přišlo v dubnu ministerstvo financí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si od změny sliboval příjem do státního rozpočtu více než tři miliardy korun.

Po sérií jednání nakonec MPO navrhlo na příští rok příjem státního rozpočtu z těžebních poplatků na 576 milionu korun, tedy o 427 milionů více než loni. Obce by měly ročně dostat stejně, a to zhruba 447 milionů korun.

Skutečná výše poplatků ale dohodnuta není. Největší diskuze vedou Mládek s Babišem o poplatek z těžby hnědého uhlí. Na začátku listopadu po společném jednání Mládek oznámil, že se dohodli na jejich dvojnásobném růstu. Babiš to později popřel s tím, že výsledky jednání nejsou definitivní. Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí.