Novelu energetického zákona posoudí prezident

Ilustrační foto: Imagio.cz

Senátoři dnes přijali usnesení nezabývat se novelou energetického zákona. Návrh zákona je tak přijat a postupuje do dalšího legislativního procesu. Novelu nyní k podpisu dostane prezident Miloš Zeman. Proti novele protestoval při sněmovním projednávání především Energetický regulační úřad (ERÚ), který opakovaně varoval, že novela může mít negativní dopad na ceny energií.

Novela počítá se zřízením Rady ERÚ, která má úřad řídit. Členy má jmenovat vláda podle návrhu ministra průmyslu.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka serveru iUHLI.cz sdělil, že úřad schválenou novelu respektuje a připravuje podle ní cenové vyhlášky na příští rok. „Musíme ale upozornit na několik zásadních problémů. Prvním je, že ERÚ bude od 1. ledna 2016 bez řádného vedení. Zákon totiž k 1. lednu 2015 ruší pozici předsedy a místopředsedů, ale náhrada v podobě Rady ERÚ bude jmenována až v červenci 2017. To bude určitě velmi nemilá zpráva pro Evropskou komisi,“ vysvětlil mluvčí.

Předloha například stanoví, že poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů se bude nově platit podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Má taky umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s výkonem do deseti kilowattů. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

V dolní komoře prošla novela rozdílem jediného hlasu. Ruku pro ni zvedlo přesně tolik poslanců, kolik bylo pro schválení zapotřebí. Poslanci neschválili řadu sporných pozměňovacích návrhů.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ve Sněmovně prohlásil, že přijetí zákona nepovede k růstu ceny energií. „Jsem velmi rád, že se podařilo tuto novelu úspěšně v Parlamentu prosadit. Málokterá legislativa prošla tak podrobnou diskuzí. Všichni, kdo měli zájem, se do této diskuze zapojili a výsledkem je novela, na které je většinová politická shoda a která pomůže nejen českému průmyslu,“ uvedl dnes ministr v Senátu.

Podle Chvojky ale dopady, které bude mít novela do cen elektřiny a plynu, nejsou známy a mohou být negativní. „Zatím pouze víme, že díky pozměňovacímu návrhu poslance Milana Urbana (ČSSD) nemusejí výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů mít cejchovaná měřidla a v případě podvodu jim hrozí pouze pokuta, ale zůstane jim veřejná finanční podpora i licence,“ dodal.

ERÚ se nelíbí ani ustanovení, jehož důsledkem bude, že majitelé malých solárních elektráren sice nebudou muset mít licenci, ale budou mít povinnost platit daň z veškeré vyrobené elektřiny včetně té, kterou sami spotřebují. Zákon tak podle úřadu něj přinese víc problémů než řešení. Předseda představenstva RWE Česká republika Martin Herrmann dnes uvedl, že schválení novely bude pro firmy dobrá zpráva.