Doba čtení:2 m, 7 s
Stavba nového bloku vyšla na 4,3 miliardy zlotých. Realizovalo ji konsorcium vedené společností Mitsubishi Hitachi Power System. Foto: wikipedia.org

Nový blok polské elektrárny Turów, který stál více než čtyři miliardy zlotých (více než 22 miliard Kč) musel být už po měsíci odstaven. Má poruchu, protože není přizpůsobený uhlí z dolu u elektrárny. Podle polského listu Gazeta Wyborcza se chyby staly jak při projektování, tak při spouštění elektrárny. O pokračování těžby hnědého uhlí v dolu Turów vedou spor Polsko a Česko.

Zmíněný blok je mimo provoz od 19. června. Nyní se podle deníku ukázalo, že věc souvisí se špatným projektem, nepřizpůsobeným podmínkám dolu a elektrárny Turów. „Už delší dobu k tomu bloku přijížděli lidé, kteří opravovali zařízení. Blok fungoval v nouzovém režimu, všechny automatické funkce musely být vypnuty, protože vše je špatně zkonstruované,“ řekla listu nejmenovaná osoba obeznámená s podrobnostmi provozu elektrárny. „Blok není přizpůsoben kvalitě uhlí z dolu Turów. Kvalita suroviny je pro nový blok příliš špatná,“ dodal zdroj.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Problém tkví v tom, že systém propouští příliš velké kusy uhlí, a proto se ucpaly filtry. Kvalita uhlí klesla v září 2016 po zhroucení těžené vrstvy, ale v projektu nového bloku se nic nezměnilo. A kvůli používání špatného uhlí už na zařízení neplatí záruka od výrobce. „Není to jediná vada, protože investice byla převzata překotně,“ říká se podle polského listu v okolí dolu.

Porucha bloku se podle zmíněného zdroje stala jedním z důvodů odvolání šéfky společnosti PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletty Czemielové-Grzybowské, která byla ve funkci teprve od loňského dubna. Tato společnost je součástí skupiny PGE, na kterou dohlíží ministerstvo státních aktiv Jacka Sasina.

Investice začala ještě za předchozí liberální vlády a v tomto směru pokračovala i vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost, bez ohledu na změny v energetické a ekologické politice Evropské unie. Stavba vyšla na 4,3 miliardy zlotých, ačkoliv se ještě loni hovořilo o 3,6 miliardy. Realizovalo ji konsorcium vedené společností Mitsubishi Hitachi Power System.

Celou dobu také trvá česko-polský spor o důl Turów. „Jednání o ukončení sporu nejsou snadná, protože česká strana předložila návrh mezivládní dohody, který je těžko přijatelný,“ řekl náměstek ministra státních aktiv Artur Soboń počátkem měsíce v polském rozhlasu. Kvůli tomu, že Polsko nevykonalo rozhodnutí Soudního dvora EU o pozastavení těžby do vynesení verdiktu, hrozí Polsku finanční trest. Česko unijnímu soudu navrhlo, aby Polsko platilo až pět milionů eur za každý den nelegální těžby, připomněl deník.