Ministr energetiky kanadské provincie Nový Brunšvik Mike Holland obhajuje návrh na zachování spalování uhlí v provincii i po uplynutí federální lhůty. Podle něj je to jediný způsob, jak může provincie splnit cíle v oblasti emisí skleníkových plynů, aniž by musela stavět nákladnou novou elektrárnu.
Podle Hollanda termín federální vlády pro postupné ukončení spalování uhlí do roku 2030 nedává vládě dostatek času na zavedení alternativ, jako jsou malé jaderné reaktory. „Dejte mi nějaký čas a my tyto obnovitelné zdroje a neemitující zdroje zavedeme,“ řekl serveru msn.com.
Čtěte také:
Kanada pomůže energetice miliardami
Kanada prodala uhelný terminál
Provincie nedávno oficiálně předložila Ottawě návrh podmínek jako další krok při vyjednávání o možné dohodě o pokračování spalování uhlí v elektrárně Belledune společnosti NB Power až do roku 2040. Podle tohoto návrhu by provincie využívala elektrárnu Belledune pouze v zimních měsících. To by podle provincie umožnilo, aby elektrárna do roku 2040 vypouštěla stejný celkový kumulativní objem skleníkových plynů jako při plném provozu do roku 2030.
Podle Hollanda prostě není dost času na to, aby se do roku 2030 objevily nové zdroje energie. „Závazek splnit tento konečný cíl tu je, ale trajektorie musí být v souladu s iniciativami, které jsme již dokončili, nebo jsou v procesu. Jsme přesvědčeni, že můžeme cíl splnit, ale potřebujeme tuto dráhu. Potřebujeme rozjezd,“ vysvětlil.
Bez takzvané dohody o rovnocennosti by NB Power musela postavit novou elektrárnu na zemní plyn, což by představovalo náklady ve výši 1,5 miliardy dolarů, které by musely být přeneseny na poplatníky. Zemní plyn je sice při spalování emisně čistší než uhelné zdroje, ale stále vypouští skleníkové plyny, což znamená, že nová elektrárna by podléhala uhlíkové dani a dalším klimatickým politikám. Odborníci navíc varují, že kvůli únikům plynu při těžbě je celková zátěž plynu pro klima
Další možností, jak nahradit ztracenou výrobu v Belledune, jsou malé modulární jaderné reaktory. Společnost NB Power však nepředpokládá, že by vyráběly tolik elektřiny jako Belledune až do poloviny třicátých let, říká Brad Coady, výkonný ředitel pro rozvoj podnikání a strategické plánování
Další možnou náhradou je vodní energie, kterou bude Nový Brunšvik dovážet od společnosti Hydro-Quebec na základě dohody podepsané v loňském roce. Energetická společnost ve svém integrovaném plánu zdrojů na rok 2020 uvádí, že neemitující solární a větrná energie představuje „zajímavou výzvu“, protože je závislá na počasí, takže je do značné míry nepředvídatelná“.
V roce 2017 pracovaly tři největší větrné farmy v provincii více než polovinu roku s méně než třetinovým výkonem, uvádí se ve zprávě. Protože konvenční elektrárny lze snadno zapínat a vypínat podle toho, zda je slunečno nebo větrno, „zvýrazňuje to výzvy spojené s vyrovnáváním nestálých zdrojů, jako je vítr nebo slunce,“ uvádí se ve zprávě.