Doba čtení:1 m, 24 s
Kanadský premiér Justin Trudeau nedávno varoval, že Kanadě bude trvat týdny, než začne obnovovat hospodářský život tvrdě postižený pandemií.. Foto: wikimedia.org

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil rozsáhlý program pomoci energetickému sektoru, který má zajistit tisíce pracovních míst. Plán je pokračováním dřívějších kroků zaměřených na boj s rostoucí nezaměstnaností a na půjčky kanadským podnikům postiženým koronavirovou krizí.

Kanadská vláda uvolní 1,7 miliardy kanadských dolarů (asi 30 miliard korun) na čistění opuštěných a nefunkčních ropných vrtů v provinciích Alberta, Saskatchewan a Britská Kolumbie. Jen v Albertě má plán zajistit zachování více než 5000 pracovních míst. K vytvoření nových pracovních míst má přispět fond omezení škodlivých emisí, do něhož vláda vloží 750 milionů kanadských dolarů.

Čtěte také:
Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Nové kroky Trudeauovy vlády jsou pokračováním dříve přijatého programu na podporu kanadského byznysu, který v řadě sektorů bojuje o přežití. V celé zemi se v důsledku krize zvýšila nezaměstnanost z dřívějších šesti na 25 procent. Vláda se zavázala hradit až 75 procent mezd zaměstnanců v ohrožených sektorech a přijala program bezúročných půjček firmám do výše až 40 000 kanadských dolarů. Část půjček je nevratná.

Trudeau nedávno varoval, že Kanadě bude trvat týdny, než začne obnovovat hospodářský život tvrdě postižený pandemií. „Každého zajímá, kdy se věci dostanou do normálu, kdy budou lidé moci jít zpět do práce… Realita je taková, že to bude trvat týdny. Uvědomujeme si ale, že rozhýbat znovu ekonomiku je důležité a uděláme to po etapách,“ prohlásil premiér.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje