Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat

Joe Biden je favoritem na prezidentskou nominaci demokratů. Foto: White House David Lienemann

Někdejší americký viceprezident a možná budoucí prezidentský kandidát demokratů Joe Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat. Prosazuje totiž odklon od využívání uhlí. Současný prezident Donald Trump naopak uhelný sektor opakovaně podpořil.

Každý, kdo dokáže sfárat 300 až 3000 stop (až 914 metrů) do dolu, ten se rozhodně naučí i programovat,” řekl Biden na volebním shromáždění v Derry ve státě New Hampshire.

Čtěte také:
Trump podepsal zákon o sankcích kvůli Nord Stream 2
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Deník The Washington Post poznamenal, že Bidenův komentář se u publika setkal s mlčením. The Hill dodal, že v Derry žije mnoho horníků.

Biden ve svém volebním programu navrhuje odchod od fosilních paliv a zároveň navrhuje podpůrný program pro horníky v hledání udržitelných pracovních míst a pro hornické oblasti, kde je dosud těžba hlavním pilířem hospodářství.

Současný americký prezident Donald Trump naopak v minulosti opakovaně mluvil o tom, že je třeba zachovat pracovní místa pro horníky v uhelném sektoru.

Spotřeba uhlí v USA klesá. Americké těžební společnosti se tak nacházejí ve složité situaci. Posilují proto vývoz do Asie a hledají nové kupce mezi východoevropskými zeměmi, které se snaží vymanit ze závislosti na ruských dodávkách. Statisíce tun uhlí dodávají Američané například na Ukrajinu či do Polska.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje