Doba čtení:1 m, 43 s
Na místě se střídaly dvě pětičlenné skupiny mosteckých báňských záchranářů, kterým se podařilo zcela vyčistit zhruba třicet metrů zanesené štoly. Foto: Sev.en Energy.

Mostečtí báňští záchranáři ze skupiny Sev.en Energy se zapojili do likvidace následků bleskových povodní a přívalových dešťů, které v červenci zasáhly nejsevernější části Čech. Pomáhali v Dolním Žlebu na Děčínsku s vyklízením zaneseného koryta potoka vedoucího štolou.

Na základě výzvy děčínské povodňové komise se na nás obrátily Lesy České republiky, zda bychom jim nepomohli s povodňovými zabezpečovacími pracemi v korytě Dolnožlebského potoka,“ vysvětlil Radim Slabák, ředitel Hlavní báňské záchranné stanice Most. Konkrétně šlo o vyklízení naplaveného materiálu ve štole k bývalé vodní pile v katastrálním území Dolní Žleb. Rozvodněný potok během přívalových dešťů velmi rychle kamením a dalšími naplaveninami z okolních lesů zatarasil štolu, kterou běžně protéká. Voda si hledala cestu jinudy a ohrožovala obydlí zdejších obyvatel.

Čtěte také:
HBZS zasahuje i v toxickém prostředí
Seismická aktivita v revíru OKD

Jednalo se o zásah v poměrně nepřístupné lokalitě, kam nevede ani klasická asfaltová komunikace, takže jsme nemohli využít standardní techniku. Štola byla zhruba od jednoho a půl až do tří metrů vysoká, ale široká pouze metr a stupňovitá, takže veškeré práce museli báňští záchranáři provádět ručně. Velké kusy kamení se musely rozbíjet přímo ve štole a společně s ostatním materiálem se pak vynášely ve kbelících ven,“ doplnil ředitel.

Na místě se střídaly dvě pětičlenné skupiny ze dvou sledů mosteckých báňských záchranářů, kterým se během zhruba týdne podařilo zcela vyčistit zhruba třicet metrů zanesené štoly.

Skupina Sev.en Energy je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Portfolio skupiny zahrnuje v ČR elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno a Teplárnu Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. V zahraničí skupina vlastní plynové a uhelné elektrárny ve Velké Británii a Austrálii. V USA má 100% podíl v americké těžební společnosti Blackhawk Mining a 17,1% podíl ve společnosti Corsa Coal Corp. Obě tyto firmy jsou významnými producenty metalurgického uhlí pro výrobu oceli. S energií skupina obchoduje na propojeném evropském trhu.