Doba čtení:1 m, 38 s
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Foto: Wikipedia Petr Štefek

Předsedou představenstva těžební společnosti OKD se stal Roman Sikora, který byl dosud výkonným ředitelem černouhelného polského dolu PG Silesia Czechowice-Dziedzice (Čechovice-Dědice). Dosavadní předsedkyně Vanda Staňková skončila na vlastní žádost. Podnik má i nové členy dozorčí rady.

Sikora byl v polském dole zodpovědný za řízení a organizaci všech povrchových činností. Bývalé představenstvo OKD podle něj v minulých letech odvedlo obrovský kus práce, což se pozitivně zrcadlí v očekávaných hospodářských výsledcích za rok 2021. Podle předběžných výsledků skončila firma loňské hospodaření s provozním ziskem přesahujícím dvě miliardy korun.

Jako patriot tohoto regionu jsem velice ocenil možnost stát v čele nejvýznamnější společnosti v kraji a budu se snažit navázat na dobré výsledky z předešlého období,“ uvedl Sikora.

Staňková jako poradce a následně v představenstvu OKD strávila téměř šest let. „Jsem na OKD a na práci všech lidí v ní nesmírně hrdá. A jsem plná vděku, že jsem toho, co jsme dokázali, mohla být součástí,“ uvedla Staňková.

Zachrání Česko v plynové krizi uhlí?

Čtyřleté funkční období skončilo členu představenstva OKD Petru Hanzlíkovi, který je pověřen vedením Odboru prodeje uhlí. „V představenstvu těžební firmy i nadále zůstává výkonný ředitel Radim Tabášek na pozici místopředsedy a ředitel pro správu Jan Solich v pozici člena,“ uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Funkční období skončilo v sobotu také všem členům dozorčí rady OKD. Nově v ní budou působit viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja. “Třetího člena dozorčí rady si zvolí sami zaměstnanci těžební firmy. Volby budou ve středu 6. dubna přímo na Dole ČSM,“ uvedla Chattová.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se dlouhodobě nevyplácí. Firma těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce letošního roku. V dolech pracuje přibližně 3500 lidí. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.