NWR by měla oznámit hospodářské výsledky

Důl Paskov_foto_NWR_compressed

Vzhledem k úpadku OKD není jasné, zda NWR sestavení účetní závěrky neodloží. Foto: NWR

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitelka černouhelné OKD, by podle svého finančního kalendáře dnes měla zveřejnit hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Vzhledem k úpadku OKD ale není forma oznámení jasná.

NWR v pondělí zopakovala, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude to, že celá skupina NWR bude rozpuštěna. OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Minulé pondělí pak vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek firmy.

Čtěte také:
Jde policie po Bakalovi?
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly

Máme informace, že NWR, i přes pozastavení obchodování na pražské burze, má nadále informační povinnosti. Proto předpokládám, že hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí standardně zveřejní. Očekávám, že vedle samotných čísel budou ve zprávě shrnuty nedávné události týkající se insolvence,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Podle analytika Petra Hlinomaze je ale otázkou, zda ve chvíli, kdy se OKD nachází v insolvenci, používat v účetním obraze předpoklad „going concern“, tj. pokračujícího fungování v budoucnu. „Může nastat situace, že společnost sestavení čtvrtletní účetní závěrky odloží,“ dodal Hlinomaz.

V pondělí NWR uvedla, že hledá kupce pro dceřinou firmu NWR Karbonia, která měla zastřešovat plánovanou těžbu v dolu Debiensko na jihu Polska. Povolení k těžbě v dolu na 50 let získala NWR v roce 2008, nikdy ale těžit nezačala. Zájem o firmu vzápětí projevila skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Chce si ale nechat předložit podklady a analýzy prokazující uváděné zásoby uhlí v polském dole.

Obchodník s uhlím Petr Paukner naopak o společnost NWR Karbonia zájem nemá. Tvrdí, že povolení k těžbě v Debiensku počítá s tím, že majitel licence začne nejpozději v roce 2018 v dolu investovat. „Nemám o to zájem, protože za současných cen uhlí se nevyplatí do těch dolů investovat,“ řekl v úterý Paukner.

NWR už v polovině dubna oznámila, že za první tři měsíce letošního roku vytěžila 1,873 milionu tun uhlí, meziročně zhruba o sto tisíc tun více. Klesly ale ceny, za které uhlí prodávala. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí utržila za koksovatelné uhlí průměrně 90 eur za tunu, letos to bylo 76 eur. V případě energetického uhlí se průměrná cena snížila z 56 eur na 47 eur za tunu.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 nejzajímavějších obchodů roku 2015
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
TOP 10 spotřebitelů uhlí