NWR chce dál těžit na jihu Polska

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ilustrační foto: Imagio.cz

Těžařská společnost New World Resources (NWR) hledá možnosti financování plánu revitalizace uhelného dolu Debiensko na jihu Polska. Projekt se dříve zdál neekonomický, teď ale firma uvedla, že našla způsob, jak snížit potřebné investiční a provozní náklady. Informovala o tom ČTK.

NWR, která je vlastníkem černouhelné společnosti OKD, se zaměřuje na získání finančních prostředků pro dvouletou studii proveditelnosti projektu.

Nezávislý přezkum dolu Debiensko, provedený firmou DMT Consulting GmbH, ukázal, že v dole jsou prokázané zásoby 263 milionů tun uhlí, což by mohlo na trhu přinést 186 milionů tun koksovatelného uhlí. Přezkum počítá s dlouhodobou cenou tohoto uhlí ve výši 130 eur za tunu.

NWR získala v roce 2008 povolení k těžbě v dolu Debiensko na 50 let. Firma v posledním loňském čtvrtletí vyprodukovala 2,269 milionu tun koksovatelného uhlí. Loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, z čehož bylo téměř 4,8 milionu tun koksovatelného uhlí, které firma prodávala za průměrnou cenu 85 eur (asi 2400 korun) za tunu.

NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. V NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.