NWR hrozí bankrot

Doba čtení:1 m, 25 s

Ilustrační foto: NWR

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelkou černouhelné firmy OKD, může do roka zbankrotovat. Ratingová agentura Standard & Poor’s snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem z CCC+. Důvodem jsou klesající ceny uhlí a zhoršování likvidity.

Pokud se tržní podmínky nezlepší, hrozí NWR během dvanácti měsíců insolvence. Cena uhlí přitom klesla od začátku roku ze 110 dolarů na tunu na zhruba 80 USD/t. „A pokud by průměrná kontrahovaná cena pro příští rok výrazněji klesla z úrovní pro rok 2015, bude mít NWR existenční problémy a s největší pravděpodobností dojde k nějaké korporátní události,“ dodal analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Firma ve čtvrtek 19. listopadu zveřejní hospodářské výsledky. „Očekáváme provozní zisk EBITDA na úrovni 10,6 milionu eur. Investoři se zaměří na hotovostní pozici, která je považována za stěžejní,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Čtěte také:
NWR ve čtvrtletí vytěžila dva miliony tun uhlí
Analytici: Nízké ceny uhlí dál drtí NWR

NWR je jedním z předních producentů černého uhlí ve střední Evropě. Prostřednictvím své dceřiné společnosti OKD těží koksovatelné a energetické uhlí pro středoevropský ocelářský a energetický průmysl. Akcie společnosti NWR jsou od května 2008 kotovány na akciových burzách v Londýně, Praze a Varšavě.

Na valné hromadě NWR, která se konala letos v dubnu, opustil vedení firmy podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Jemu ale stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala skončí v představenstvu NWR
Klesnou ceny uhlí pod magickou hranici?
Na záchranu Paskova je čas do konce roku