NWR zvažuje budoucnost dalších dolů

Doba čtení:1 m, 50 s

Důl Paskov. Foto: OKD

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, bude muset zřejmě kvůli obtížným tržním podmínkám a nízkým cenám uhlí dále snižovat náklady a zajistit si prostředky na svůj provoz. Zvažuje i budoucnost dalších svých dolů.

NWR bude zřejmě muset také refinancovat v příštím roce svůj super seniorní úvěr. Zvažuje také další budoucnost některých svých dolů, napsal server Týden.cz. Zatímco řada dolů skupiny má zjevný potenciál, některé jiné nikoliv, a proto NWR v rámci procesu strategické revize zvažuje různé varianty jejich další budoucnosti.

Za poslední tři roky firma snížila provozní a režijní náklady o 42 procent. I tak zůstává její cash flow stále negativní a pokud podmínky na trhů zůstanou stejné, bude negativní i v dalších několika letech. V krátké době také bude muset zaúčtovat náklady ve výši 85 až 100 milionů eur (2,3 až 2,7 miliardy korun) související s uzavřením dolů Paskov a Lazy. Uzavření těchto dolů považuje firma za nevyhnutelné, pokud jí nebude poskytnuta další podpora ze strany investorů.

Čtěte také:
Horníci už NWR nevěří, vláda jim pomůže
Mládek: Nejde jen o Paskov, hrozí konkurz

Společnost uvedla, že zahájila podrobný proces strategické revize. V rámci tohoto procesu bude zvažovat i budoucnost svých dolů v případě, že se ceny uhlí výrazně nezvýší. Do roku 2020 očekává pokles těžby na 4,8 milionu tun uhlí. Letos má vytěžit 7,5 až 8 milionů tun. V roce 2016 a 2017 očekává provozní ztrátu EBITDA. V dalších letech má již vykázat zisk, v roce 2020 to má být 16 milionů eur.

NWR upozornila, že její zpráva je předpokladem a výhledem budoucího vývoje určeným pro jednání s akcionáři a věřiteli a nelze ji vnímat jako předpověď či stanovení cílových hodnot. Výhled pro rok 2015 zveřejněný spolu s výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí zůstává nezměněn.

NWR za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 16,2 milionu eur ze 128 milionů eur ve stejném období loni. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur.

Mohlo by vás zajímat:
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR