Doba čtení:1 m, 51 s
Letos v dubnu vláda posunula termín zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky, na 1. září 2024. Původně měl začít platit jejich zákaz nyní. Ilustrační foto: viadrus.cz

Téměř 17 000 domácností požádalo o příspěvek na výměnu starého kotle v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Obnos žádostí přesáhl 2,5 miliardy korun. Čtvrté kolo programu, které bylo cílené výhradně na chudší domácnosti, začalo letos na jaře, příjem žádostí skončil 31. srpna. MŽP letos nabídne krajům další peníze na pokračování programu.

Lidé mohli žádat o dotaci na výměnu starého kotle za kotel na biomasu či tepelné čerpadlo. Dotaci na plynový kotel bylo možné získat jen tehdy, pokud si ho domácnost pořídila či závazně objednala do konce dubna. Podporu plynových kotlů MŽP omezilo na jaře v důsledku dopadů války na Ukrajině.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) sdělila, že během podzimu hodlá resort vypsat další výzvu pro kraje v Česku, které zajistí pokračování programu. Z evropských fondů má jít na kotlíkové dotace pro chudší domácnosti celkem přes pět miliard korun.

Dotace v tomto kole mohli získat jen žadatelé, u nichž průměrný roční čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhl 170 900 korun. Žádat o dotaci mohli také senioři nebo lidé, kteří pobírají invalidní důchod. Žádat bylo možné o peníze na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy. Na tepelná čerpadla bylo možné získat až 180 000 korun, na kotle na biomasu 130 000 korun a v případě plynového kondenzačního kotle maximálně 100 000 korun. Dotace se nevztahuje na výměnu plynových kotlů. Tato etapa kotlíkových dotací mohla domácnostem pokrýt až 95 procent nákladů, jejím specifikem také je, že předem lze získat až 60 procent částky.

S plánem na dotace pro domácnosti s nižším příjmem přišlo ministerstvo životního prostředí už v minulém volebním období pod vedením Richarda Brabce (ANO). Domácnosti s běžnými a vyššími příjmy mohou získat příspěvek na nový zdroj tepla z programu Nová zelená úsporám, ale jen do 50 procent nákladů. Navíc se jim dotace vyplatí až po pořízení zařízení.

Letos v dubnu vláda posunula termín zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky, na 1. září 2024. Původně měl začít platit jejich zákaz nyní.