Ukrajinská krize zvedla zájem o uhlí

Obavy z nedostatku plynu související s ukrajinským konfliktem se nevyhnuly ani Česku. Mezi lidmi tak prudce vzrostl zájem o hnědé uhlí, ve srovnání s loňským rokem až dvojnásobně. Napsala to Mladá fronta DNES. Většina českých tepláren již zahájila svůj provoz, topí se už také v domácnostech, které nejsou závislé na centrálním vytápění.

Zásobníky plynu v České republice jsou plné a podle Českého plynárenského svazu by měly stačit na pokrytí spotřeby ČR na tři až čtyři měsíce. Nově se začíná také mluvit o tom, komu vlastně je plyn v českých zásobnících určen. Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková totiž České televizi řekla, že tento plyn není vyhrazen jen pro tuzemské domácnosti. V případě zastavení dodávek suroviny z Ruska může podle ní sloužit i okolním státům, například Německu. Většina zásobníků totiž patří společnosti RWE.

Řada odborníků nejen z oblasti energetiky proto volá po menší závislosti na plynu a zvýšení soběstačnosti s využitím vlastních zdrojů. Nejčastěji se přitom mluví o dlouhodobě plánovaném rozšíření Temelína a větším využití jaderné energie, stále více se také poukazuje na rozsáhlé zásoby hnědého uhlí, kterým Česko disponuje.

Uhlí je přitom nejlevnější zdroj pro výrobu tepla a elektřiny. „Uhlí do energetického mixu České republiky rozhodně patří. Z hlediska energetické bezpečnosti a soběstačnosti je zřejmé, že domácí surovina je prostě tou nejlepší surovinou,“ uvedl na konferenci Energetika Most Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové a energetické bezpečnosti Ministerstva průmyslu a obchodu. „Pokud to má ekonomický smysl, je těžba domácích zdrojů optimální politikou,“ dodal Miroslav Zajíček z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.