Obří důl Carmichael se otevře do poloviny roku 2017

annastacia palaszczuk_FB_compressed

S premiérkou státu Quensland Annastascií Palaszczukovou se kvůli projektu sešel přímo šéf skupiny Adani Gautam Adani. Foto: Facebook Annastascia Palaszczuk.

Indický energetický gigant Adani oficiálně oznámil zahájení výstavby dolu Carmichael v Austrálii během první poloviny příštího roku. Firma slíbila, že pro projekt upřednostní místní pracovníky, přičemž se očekává, že postupně vznikne až 10 000 pracovních míst.

Oznámení přišlo den poté, co Adani získalo kolaudační rozhodnutí pro výstavbu 189 kilometrů dlouhé železniční tratě vedoucí k dolu, přičemž železnice a výstavba dálnic jsou nezbytnou součástí projektu.

V australském Queenslandu nyní nic nebrání v zahájení obřího projektu těžby uhlí. Indická společnost Adani na projektu pracovala přes šest let, než získala povolení k těžbě v lokalitě, kde se zásoby uhlí odhadují na 11 miliard tun.

Čtěte také:
Austrálie nechce škaredé větrné elektrárny
Austrálie a JAR s uhlím počítají

Společnost také oznámila, že zřídí regionální centra pro poskytování služeb zásadní podpory pro projekt a související infrastruktury a ústředí pro železniční a přístavní operace. Regionální centra by tak mohla přímo využít schopností a možností místního průmyslu, místních komunit a pracovních sil.

Šéf skupiny Adani Gautam Adani se následně setkal s premiérkou státu Quensland Annastascií Palaszczukovou aby osobně probrali provoz regionálních středisek a rozvoj související infrastruktury. Palaszczuková se po jednání vyjádřila, že od pana Adaniho dostala absolutní záruku, že firma nebude pro tento projekt využívat žádné zahraniční pracovníky.

Australský Federální soud v srpnu loňského roku zrušil původní licenci na těžbu z důvodu obavy o ochranu životního prostředí. Projekt totiž zahrnuje vytěžení 1,1 milionu metrů krychlových hlušiny poblíž Velkého bariérového útesu, což byl důvod značných protestů ekologických aktivistů.

V říjnu loňského roku, ale projekt dostal nové povolení, poté co mu australská vláda těžbu opětovně schválila.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic