Doba čtení:3 m, 12 s
Mezi hlasy proti uzavření dolu Turów zaznívá především otázka ekonomických dopadů na region – včetně Čechů a Němců. Jsou si vědomi toho, že v takovém případě se velká část horníků, kteří přijdou o práci, bude snažit hledat práci na druhé straně hranice. Foto: wikipedia.org

Češi ani Poláci si spor o Turów nepřejí. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění mezi obyvateli regionů na obou stranách hranice. Průzkum provedla v období od 20. července do 8. srpna 2021 výzkumná agentura iAnswer.pl na reprezentativní skupině 1 000 osob ve věku 18-59 let.

Výzkum, který si objednala společnost PGE, ukazuje, že Poláci a Česká republika mají blízké vztahy a dbají na udržování dobrých příhraničních vztahů. Obyvatelé regionu spoléhají na rychlé a kompromisní řešení pro obě strany sporu o důl Turów. Příhraniční vztahy jsou důležitým prvkem rozvoje celého trojmezí, a to jak na české, tak na polské straně.

Naprostá většina občanů Bogatyně (92 %) nevěří, že by důl mohl být uzavřen již letos. Zároveň si 96 % dotázaných obyvatel obce uvědomuje, že k tomu dojde. Více než polovina z nich uvádí časový horizont 10-20 let. Podle respondentů by jim tato doba umožnila připravit se na udržitelnou transformaci a provést ji, uvedl Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

„Je pozoruhodné, že více než 60 procent Čechů z příhraničních oblastí deklaruje vztahy s Polskem. Tyto vztahy jsou jednak pragmatické, například pracovní nebo obchodní, ale také založené na osobních vztazích, jak uvedlo téměř 40 procent respondentů. Až 82 procent obyvatel českého pohraničí uvedlo, že jim záleží na zachování dobrých příhraničních vztahů, a doufají, že spor o důl bude vyřešen rychle a kompromisně pro obě strany,“ řekl Dąbrowski.

Průzkum veřejného mínění byl na objednávku PGE proveden mezi obyvateli obce Bogatynia a obyvateli českého regionu Hrádek nad Nisou a německého regionu Olbersdorf v červenci až srpnu letošního roku. Obyvatelům trojzemí byly položeny otázky týkající se energetické transformace a situace související s rozsudkem Soudního dvora Evropské unie (SDEU) a také dalšího osudu dolu Turów.

80 % respondentů se obává, že s uzavřením dolu se region přestane rozvíjet, ale 43 %, především lidé ve věku 25-40 let a podnikatelé, věří, že obec má potenciál rozvíjet se v nových oblastech, jako jsou další průmyslová odvětví, obnovitelné zdroje energie, cestovní ruch a obchod a služby zaměřené na Čechy a Němce.

Mezi hlasy proti uzavření dolu Turów zaznívá především otázka ekonomických dopadů na region – včetně Čechů a Němců. Jsou si vědomi toho, že v takovém případě se velká část horníků, kteří přijdou o práci, bude snažit hledat práci na druhé straně hranice. Podle jejich názoru by to mohlo narušit současnou rovnováhu Poláků pracujících v České republice a v Německu. 82 % Čechů a 79 % Němců uvádí, že doly v jejich zemích budou také postupně ukončeny.

Průzkum ukázal, že obyvatelé regionu si velmi přejí, aby byl spor rychle vyřešen a aby bylo dosaženo kompromisu, neboť současné napětí negativně ovlivňuje sousedskou rovnováhu trojmezí, a tím i hospodářskou výměnu, která je již léta důležitým pilířem rozvoje regionu. Tento názor vyjádřilo 76 % dotázaných.

Poláci z příhraničních oblastí (32 %) rovněž pozitivně hodnotí blízkost České republiky, přičemž až 78 % z nich vnímá potenciál vyplývající ze sousedství. Tento názor zastávají především podnikatelé, kteří nemají vztah k dolu, a respondenti ve věkové skupině 25-39 let. Vzájemné vztahy jsou popisovány jako pozitivní a přechod hranic se stal konvenčním a téměř nepostřehnutelným.

Průzkum nálad místní veřejnosti v souvislosti s transformací regionu provedla v období od 20. července do 8. srpna 2021 výzkumná agentura iAnswer.pl, kterou si objednala společnost PGE, na reprezentativní skupině 1 000 osob ve věku 18-59 let – obyvatel regionů v okolí dolu a elektrárny Turów: Bogatynia v Polsku (600 rozhovorů), Hrádek nad Nisou v České republice (200 rozhovorů), Olbersdorf v Německu (200 rozhovorů).