Doba čtení:1 m, 43 s
U nejběžnější sazby D02d by zvýšení cen za distribuci, systémové služby a znovuzavedení plateb za obnovitelné zdroje znamenalo při spotřebě 3800 kWh zdražení o 3800 Kč. Foto: iUHLI

Reálně hrozí, že si od příštího roku lidé připlatí další tisíce navíc k již tak drahé elektřině. Až o čtvrtinu může totiž vzrůst platba za distribuci energií, stále navíc není vyloučené, že se od ledna obnoví platby domácností na obnovitelné zdroje a skončí dotace státu provozovatelům přenosové soustavy ČEPS a distributorům.

U nejběžnější sazby D02d by zvýšení cen za distribuci, systémové služby a znovuzavedení plateb za obnovitelné zdroje znamenalo růst cen za jednu kilowatthodinu asi o korunu. Při spotřebě 3800 kWh by tak platby narostly o 3800 Kč. Lidem, kteří elektřinou topí a spotřebují přes 10 MWh ročně, by to zatížilo kapsu deseti tisíci korun, napsalo Právo.

Stát letos schválil dotaci ČEPS na nákup elektřiny na ztráty a na systémové služby v celkové výši 22,7 miliardy korun. Dotace na nákup elektřiny na ztráty provozovatelů distribučních soustav má činit přibližně 14 miliard. Platby na podporu obnovitelných zdrojů mají lidé odpuštěny od loňského října. Předtím spotřebitelé za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny platili na tuto podporu 600 korun. Za rok 2021 tak na podpoře celkem uhradili zhruba 16 miliard korun.

Češi dál šetří elektřinou

Diskuse na vládní úrovni stále probíhají jak v případě plateb za obnovitelné zdroje, tak u dotací. „Případnou změnu oznámí vláda po skončení jednání,“ řekl Právu vedoucí oddělení komunikace předsedy vlády Jakub Tomek.

Hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček Právu řekl, že bude existovat veřejný zájem, který bude tlačit na to, aby se regulované složky ceny neměnily. Vrácení plateb za obnovitelné zdroje Fialovi nedoporučí. „Nedomnívám se, že by se v této situaci, kdy lidé trpí vysokou inflací, měly zatěžovat domácnosti tím, že by opět musely za obnovitelné zdroje platit,“ uvedl Křeček.

Nicméně ale podle něj bude nutné do distribuční soustavy dále investovat třeba v souvislosti s tím, jak se do ní připojují nové obnovitelné zdroje.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa