Za pět let dala Vršanská do regionu 43 milionů

Rekonstruovaná mostecká nemocnice s porodnicí v pravé dolní části snímku. Foto: e-Mostecko

Těžební společnost Vršanská uhelná, která je spojená se jménem finančníka Pavla Tykače, dala pět milionů korun Ústeckému kraji a téměř sedm a půl milionu partnerským městům a obcím. Firma již několik let pomáhá realizovat projekty, na které ve veřejných rozpočtech chybí peníze. Od roku 2010 jde jen v této oblasti o 43 milionů korun.

Vršanská uhelná systematicky spolupracuje s osmi městy a vesnicemi regionu. Letošní finanční podporu od těžební společnosti polovina partnerských obcí plánuje využít na ekologické účely spojené s výsadbou nové zeleně, revitalizací vodních ploch nebo na vybudování parku. „Chceme regionu pomáhat, být prospěšní, považujeme to za logickou součást našeho působení na Mostecku, samozřejmě s přesahem do celého regionu,“ uvedl generální ředitel hnědouhelné společnosti Vladimír Rouček.

Během spolupráce těžařů s městy Most, Jirkov a obcemi Polerady, Lišnice, Vrskmaň, Strupčice, Malé Březno a Havraň se podařilo realizovat řadu projektů. Byl vybudován sportovní areál ve Vrskmani, vybavila se lékařská ordinace ve Strupčicích, bylo upraveno a rekonstruováno nejedno sportoviště a dětské hřiště. S přispěním Vršanské uhelné se konají třeba řezbářská sympózia v Poleradech nebo kulturní akce na Červeném Hrádku.

„Vršanská nám hodně pomohla s postupným vybudováním sportovního areálu. Máme nyní víceúčelové hřiště s umělou trávou, beachvolejbalové hřiště, je zde možné hrát stolní tenis, badminton. Zrekonstruované jsou fotbalové kabiny, kde máme posilovnu, a letos s přispěním těžební společnosti vybudujeme saunu. Dobrý soused, který nám pomohl částkou převyšující dva miliony korun,“ dodal starosta Vrskmaně Václav Hora.

Mohlo by vás zajímat: Hokeji i házené se i díky uhlí daří

Od roku 2013 je Vršanská uhelná také partnerem Ústeckého kraje. Každoročně kraji poskytuje částku pět milionů korun na školství, kulturu, sporta sociální sféru. Letos navíc přispěla ještě více než čtyřmi miliony korun, které putovaly do mostecké nemocnice. „Ústecký kraj si spolupráce s těžební společností velmi váží. Pokud jde o zdravotnictví, chceme obyvatelům regionu nabídnout co nejlepší a také dosažitelnou péči. A díky podpoře Vršanské uhelné jsme například v letošním roce mohli významně urychlit rekonstrukci mostecké porodnice,“ ocenil spolupráci hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Mohlo by vás zajímat: Chytré hlavy vymyslely průmyslovce nové studio