Odboráři blokují polské doly

PGG je největší důlní společností v Evropě a největším producentem černého uhlí v Evropské unii. Společnost zaměstnává zhruba 39 000 lidí. Foto: wikipedia.org

Polské hornické odbory od včerejška blokují odvoz uhlí z dolů společnosti PGG do elektráren, domáhají se tak zvýšení mezd. Odboráři slibují blokovat tratě 48 hodin a hrozí, že by mohla následovat hornická stávka v podzemí. PGG nabídla odborářům rozhovory na 10. ledna, uvedl na svém webu list Gazeta Wyborcza. PGG je největší důlní společností v Evropě a největším producentem černého uhlí v Evropské unii.

Nynější blokáda je podle odborů pokračováním protestů, které začaly ještě před vánočními svátky, prosincová jednání ale nevedla k dohodě. Odboráři zdůrazňují, že kvůli energetické krizi horníci už měsíce pracují v přesčasech a o víkendech, což umožňuje vyhnout se výpadkům dodávek elektřiny a tepla. Domáhají se, aby horníci dostali peněžní odškodnění za odpracované víkendy či jednorázovou prémii. Chtějí také, aby hrubá mzda za loňský rok v PGG vzrostla na 8200 zlotých (44 345 Kč).

Zaráží nás tak velký odpor vedení PGG a vlády, protože pro horníky chceme vybojovat prostředky, které odpovídají tržbám společnosti za dva dny. Taková suma firmu nezničí. Nežádáme nic navíc, jen chceme, aby ocenili těžkou práci. Politici děkují horníkům z Belchatówa a Turówa, ale zapomínají, že 80 procent elektřiny je z černého uhlí,“ prohlásil předseda hornické Solidarity Boguslaw Hutek, když se na trati u dolu Halemba ve Slezsku setkal s novináři.

Polsko chce pozastavit emisní povolenky

Dožadujeme se jen toho, co nám patří za naši práci, čili zvýšení mezd o 400 až 500 zlotých. To není mnoho oproti zvýšení platů o tisíce zlotých, kterým se obdarovali politici,“ prohlásil šéf další odborové centrály v PGG Rafal Jedwabny.

Odboráři slibují vyhrocení protestů, pokud jednání s vedením PGG a zástupci vlády nepovedou k dohodě. Příští týden mají horníci v dolech PGG hlasovat, zda půjdou do stávky.

Hornický protest mezitím také podpořili aktivisté radikálního rolnického hnutí Agrounia, kteří horníkům přivezli několik metráků uzenin.

Vedení PGG uvádí, že protest monitoruje, a pozvalo odbory k jednáním na 10. ledna. V zimním období z dolů PGG každý den vyjíždí asi 40 vlaků s uhlím.

Gazeta Wyborcza připomněla, že společnost je finančně ve špatném stavu, v letech 2019 a 2020 vykázala miliardové ztráty, k čemu přispěla pandemie a pokles spotřeby elektřiny. Její šéf před několika měsíci varoval před hrozbou krachu, pokud by firma zůstala bez pomoci ze státního rozpočtu. Společnost zaměstnává zhruba 39 000 lidí.