Doba čtení:2 m, 3 s
PGG je největší důlní společností v Evropě a největším producentem černého uhlí v Evropské unii. Společnost zaměstnává zhruba 39 000 lidí. Foto: wikipedia.org

Polské hornické odbory od včerejška blokují odvoz uhlí z dolů společnosti PGG do elektráren, domáhají se tak zvýšení mezd. Odboráři slibují blokovat tratě 48 hodin a hrozí, že by mohla následovat hornická stávka v podzemí. PGG nabídla odborářům rozhovory na 10. ledna, uvedl na svém webu list Gazeta Wyborcza. PGG je největší důlní společností v Evropě a největším producentem černého uhlí v Evropské unii.

Nynější blokáda je podle odborů pokračováním protestů, které začaly ještě před vánočními svátky, prosincová jednání ale nevedla k dohodě. Odboráři zdůrazňují, že kvůli energetické krizi horníci už měsíce pracují v přesčasech a o víkendech, což umožňuje vyhnout se výpadkům dodávek elektřiny a tepla. Domáhají se, aby horníci dostali peněžní odškodnění za odpracované víkendy či jednorázovou prémii. Chtějí také, aby hrubá mzda za loňský rok v PGG vzrostla na 8200 zlotých (44 345 Kč).

Zaráží nás tak velký odpor vedení PGG a vlády, protože pro horníky chceme vybojovat prostředky, které odpovídají tržbám společnosti za dva dny. Taková suma firmu nezničí. Nežádáme nic navíc, jen chceme, aby ocenili těžkou práci. Politici děkují horníkům z Belchatówa a Turówa, ale zapomínají, že 80 procent elektřiny je z černého uhlí,“ prohlásil předseda hornické Solidarity Boguslaw Hutek, když se na trati u dolu Halemba ve Slezsku setkal s novináři.

Polsko chce pozastavit emisní povolenky

Dožadujeme se jen toho, co nám patří za naši práci, čili zvýšení mezd o 400 až 500 zlotých. To není mnoho oproti zvýšení platů o tisíce zlotých, kterým se obdarovali politici,“ prohlásil šéf další odborové centrály v PGG Rafal Jedwabny.

Odboráři slibují vyhrocení protestů, pokud jednání s vedením PGG a zástupci vlády nepovedou k dohodě. Příští týden mají horníci v dolech PGG hlasovat, zda půjdou do stávky.

Hornický protest mezitím také podpořili aktivisté radikálního rolnického hnutí Agrounia, kteří horníkům přivezli několik metráků uzenin.

Vedení PGG uvádí, že protest monitoruje, a pozvalo odbory k jednáním na 10. ledna. V zimním období z dolů PGG každý den vyjíždí asi 40 vlaků s uhlím.

Gazeta Wyborcza připomněla, že společnost je finančně ve špatném stavu, v letech 2019 a 2020 vykázala miliardové ztráty, k čemu přispěla pandemie a pokles spotřeby elektřiny. Její šéf před několika měsíci varoval před hrozbou krachu, pokud by firma zůstala bez pomoci ze státního rozpočtu. Společnost zaměstnává zhruba 39 000 lidí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa