Doba čtení:2 m, 1 s
Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v ČR. Mají stát v Dukovanech a Temelíně. Foto: pixabay.com

Získání notifikace pro veřejnou podporu od Evropské komise a podání nabídek na stavbu více jaderných bloků v Česku od obou uchazečů vnímají analytici jako pozitivní posun v projektu. Zároveň však varují před nevyjasněným financováním projektu, což by měl podle nich co nejdříve vyřešit stát. Cenu za reaktory přitom očekávají výrazně vyšší, než jsou dosavadní odhady. Shodli se na tom experti, které oslovila ČTK.

Společnosti EDF a KHNP podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v ČR. Polostátní firma ČEZ, která má jaderný tendr na starosti, bude nyní nabídky analyzovat a vyhodnocení v červnu předá vládě. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout v létě. První z nich by měl být hotový v roce 2036.

Před 10 lety ČEZ zrušil tendr na dostavbu Temelína

„To, že oba zájemci podali závazné nabídky je samozřejmě velmi dobrá zpráva. ČR potřebuje diverzifikaci zdrojů, posílit stabilní zdroje. To, že by v ČR do doby odstavení současných šesti bloků byly v provozu další bloky, a to od dodavatelů, kteří v ČR zatím nic nepostavili, by byla vhodná diverzifikace,“ řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Podle něj je pozitivní také skutečnost, že uchazeči akceptovali požadavek na rozšíření nabídky až na čtyři bloky.

Negativně naopak Dohnal vnímá cenové vyhlídky celého projektu. Předpokládá, že původně odhadovaná cena 160 miliard Kč za jeden blok určitě platit nebude. „Včetně financování čekám náklady na jeden 1200 MW blok spíše 400 miliard Kč,“ uvedl Dohnal. Jako nejasné zatím vidí Dohnal také samotné financování stavby. „Nepochybně musí vstoupit stát, a nejlépe tak, že odkoupí dvě projektové společnosti vlastnící vhodné pozemky – těm zajistí financování a výkupní cenu elektřiny,“ řekl.

Jako velmi důležité pro celý tendr hodnotí získání povolení veřejné podpory také analytik XTB Tomáš Cverna. „Realizace projektu je totiž v zájmu všech zúčastněných stran a zejména pak České republiky pro zvýšení energetické bezpečnosti,“ uvedl. Za mírného favorita soutěže považuje francouzskou společnost EDF. „Kromě lepší finanční situace francouzské firmy se objevují pochybnosti o schopnosti KHNP dořešit projekt v Polsku. Rozsáhlejší tendr na čtyři bloky by pak mohl být proveditelnější v rámci bilaterální dohody ČR s Francií, protože EDF je plně v rukou státu,“ podotkl Cverna.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa