Doba čtení:1 m, 46 s
„Zdaleka ne každá střecha totiž snese zatížení solárními panely. A nejde pouze o jejich samotnou váhu,” upozornili odborníci. Foto: eon

V posledních měsících strmě stoupl zájem o instalaci domácích fotovoltaických elektráren. Odborníci ale varují, že řada zákazníků může ve výsledku prodělat. V problémech jsou i firmy, které soláry na střechy instalují.

Nový solární boom tlačí ceny instalací vzhůru, zatímco cena elektřiny na trzích klesá. Dodavatelé solárních systémů tak mnohdy zákazníkům slibují nesplnitelné. Shodli se na tom účastníci konference Ceny energií: ochrana spotřebitelů v době energetické krize, napsal server E15.cz.

Zájem o fotovoltaiku strmě vzrostl kvůli válce na Ukrajině a obavám z nedostupnosti energií a vysokých cen.  Situace se ale mění. „Ceny elektřiny jsou nyní na úrovni, kdy fotovoltaika v maloodběru z ekonomického hlediska prostě smysl nedává,“ uvedl ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Zákazníkům za současné situace hrozí, že se návratnosti své investice nikdy nedočkají, protože dříve budou muset vyměnit opotřebované komponenty fotovoltaického systému. Především to platí pro systémy s baterií.

Kolik bude stát unijní cíl pro OZE?

Mnozí dodavatelé domácích fotovoltaik ale při přesvědčování zákazníků počítají s neadekvátně vysokými cenami elektřiny a nereálnou životností komponentů solárních systémů. Na toto riziko upozorňuje také náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla z MPO. „Jsou tu firmy, které uvádějí návratnost investice do fotovoltaiky dva roky. Viděli jsme i případy, kdy někdo říkal ‚zadarmo si postavíte, protože na to dostanete dotaci‘,“ popsal situaci na trhu Neděla.

Výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář naopak argumentuje, že na fotovoltaiku je třeba pohlížet jinak než na zbylé energetické zdroje. „Smyslem fotovoltaiky je pojistka proti tomu, co se stane, když vyletí ceny elektřiny,“ tvrdí.

V problémech i firmy

Prudký růst poptávky nezvládají také mnozí dodavatelé domácích fotovoltaik. V této souvislosti se často zmiňuje Energetický holding Malina, který nabral velké množství zakázek, ale nezvládá je realizovat.

Generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec upozornil, že potížím čelí nejen Malina, ale i další hráči na trhu. Ti od zákazníků vybrali zálohy dohromady ve stamilionech až miliardách korun, ale není jisté, kdy a zda vůbec dokážou zakázky dokončit.