Případná závislost na dovozu elektřiny je riskantní. Dovážet totiž nemusí být odkud, protože jen velmi málo zemí bude v budoucnu vykazovat dlouhodobou přebytkovou bilanci, použitelnou pro export. Shodli se na tom odborníci, které oslovil server Deník.cz.
Případné zavření elektráren Počerady a Chvaletice, které kvůli ekonomické nerentabilitě zvažuje skupina Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače na jaře 2025, by Česko podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) zvládlo. Chyběla by ale výkonová rezerva, což odborníci označují za zásadní riziko, napsal denik.cz.
„My jsme schopni to zvládnout, ale co chybí, je výkonová rezerva. Pokud by došlo k nějakým dalším výpadkům, například by se musel odstavit některý z jaderných reaktorů, opravdu by se mohlo stát, že budeme muset velkou část energií dovážet,“ uvedl Síkela v České televizi.
„Na dostupnost dovozu elektřiny do České republiky plně spoléhat nelze. Dostatečné přebytky pro export neposkytne skoro žádný evropský stát. V krátké době bude v Evropě zintenzivněna elektrifikace sektorů závislých na primárních fosilních palivech – především náhradou za ropu a zemní plyn – čímž naroste spotřeba elektrické energie. S rostoucí poptávkou se tak snižují možnosti pro dovoz elektrické energie do Česka,“ upozornil před časem ředitel sekce Strategie a rozvoj nových technologií ve společnosti ČEPS Karel Vinkler.
Lízal: Modely pro vládu popírají historickou zkušenost
Potíže totiž můžou nastat zejména v zimním období, kdy se propadá výroba z obnovitelných zdrojů. V zimě je navíc spotřeba elektřiny nejen v Česku, ale i v okolních zemích výrazně vyšší než v létě.
„V zimě potřebujeme energie více, zhruba 11 tisíc megawattů, v létě to bývá v určitých hodinách do pěti tisíc megawattů. Většinově je energie potřeba tehdy, kdy obnovitelné zdroje nejsou k dispozici v dostatečné míře, například v lednu,“ řekl v nedávném rozhovoru pro iDnes.cz šéf přenosové soustavy ČEPS Martin Durčák.
Politici musejí být podle denik.cz s případným dovozem elektřiny opatrní i z dalšího důvodu. Odmítá jej většina občanů. Pokud by se Česko stalo závislé na dovozu elektřiny, vadilo by to více než čtyřem pětinám lidí. Vyplynulo to z nedávného průzkumu agentury Ipsos pro platformu Datarun. Aby Česko zůstalo soběstačné, mělo by podle nich investovat do výstavby dalších elektráren. Dvaasedmdesát procent občanů podporuje stavbu obnovitelných zdrojů energie, nicméně jen 17 procent lidí by bylo ochotno platit vyšší ceny elektřiny kvůli jejich podpoře. Poměrně velký počet lidí, konkrétně 61 procent, si myslí, že by měla v republice i po roce 2033 pokračovat výroba elektřiny z uhlí.
„Tato vláda má v programovém prohlášení, že konec uhlí nastane v roce 2033. Ale je tam i druhá věta: pokud za něj bude náhrada. A já tvrdím, že do roku 2033 žádnou náhradu, žádné řešení, mít nebudeme. Na to dám ruku do ohně,“ řekl Jan Vondráš z poradenské firmy Invicta Bohemica s tím, že pokud nepojedou elektrárny, nevyplatí se uhlí ani těžit, takže budou zavřeny i lomy. Navíc je evidentní, že se bez zásahu vlády přestanou uhelné zdroje velmi brzy vyplácet i dalším výrobcům v čele s ČEZ, upozornil Vondráš s tím, že takové ohrožení energetické bezpečnosti je naprosto nepřijatelné.