Doba čtení:2 m, 4 s
Pokud přijde tuhá zima, hrozí Evropě energetická krize. Foto: pixabay.com

Evropským zemím hrozí, že v případě tuhé zimy nebude dostatek energie a obyvatelé jednotlivých států budou mrznout. Analytici se obávají, že mohou evropské vlády přistoupit k omezení prodeje zemního plynu a elektřiny do jiných regionů, což by mohlo vyvolat politickou a hospodářskou krizi.

Například v Norsku, jednom z největších evropských vývozců energie, se ceny elektřiny od loňského roku zvýšily sedmkrát. Předseda strany Střed, která může být brzy součástí koaliční vlády, pak na základě toho uvedl, že strana posuzuje, zda je legální omezit prodej do EU. Vývoz elektřiny by mohlo zastavit i Srbsko. „Chceme hlavně zajistit, aby naši lidé měli v zimě doma teplo,“ řekl tento měsíc prezident Aleksandar Vučić. Omezením dodávek elektřiny na britské Normanské ostrovy pak pohrozila i Francie, napsal server idnes.cz.

Čtěte také:
ČEZ zdraží elektřinu i plyn o desítky procent
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

„Pokud se velmi ochladí, jsem si jistý, že jsou v Evropě takové státy, které kvůli národní bezpečnosti prostě třeba na dva týdny omezí vývoz a ohrozí tak dostatek energie pro jiný stát,“ řekl pro Bloomberg Marco Alvera, generální ředitel italské energeticko-infrastrukturní společnosti Snam SpA.

Zásobníky plynu v Evropské unii jsou momentálně naplněny přibližně ze 77 %. To je mnohem méně, než je pro toto roční období obvyklé, a v případě tuhé zimy jsou členské státy obzvláště zranitelné.

Energetické dodávky ze zahraničí představují asi 80 % plynu, který EU spotřebovává, přičemž většina pochází z Ruska, Norska a Alžírska. Některé státy by tak omezení dodávek mohlo výrazně omezit, jelikož například Německo dováží 90 % své energie.

EU má takzvané „zásady solidarity“, které mají zabránit tomu, aby některý stát zablokoval vývoz elektřiny nebo plynu a nechal jiného člena bez dodávek, zejména pokud jde o dodávky pro domácnosti. V případné energetické krizi ale může být realita dramaticky odlišná.

„V praxi to bude zatraceně těžké,“ řekl Thierry Bros, bývalý obchodník s energiemi, který je nyní profesorem na pařížském Institutu politických studií. „Členské státy se začnou hádat. Největšímu riziku narušení dodávek v letošní zimě bude čelit Německo, protože spotřebovává hodně energie a jeho zásobníky jsou prázdné. A nemyslím si, že Španělé, Francouzi a Poláci jim budou příliš rádi pomáhat,“ předpovídá Bros.

„Tváří v tvář skutečné krizi a vyhlídce na výpadky elektřiny je docela dobře možné, že by se politici mohli rozhodnout evropské nařízení ignorovat, pozastavit vývoz a ochránit tak své lidi,“ řekl Benjamin Collie, ředitel společnosti Aurora Energy Research.