Odešel zakladatel společnosti Rekultivace

Od počátku bylo cílem vybudovat malou firmu s velmi jednoduchou strukturou řízení, ale více rukama v provozu. Ilustrační foto: iUHLI

V polovině října ve věku jedenasedmdesáti let odešla další z osobností, které důležitou část svého profesního života spojily se šachtou. Vladimír Drahorád byl známý jako zakladatel a první ředitel akciové společnosti Rekultivace.

Akciová společnost Rekultivace vznikla čtrnáctého dubna roku 2000 a Vladimír Drahorád byl jejím prvním ředitelem a místopředsedou představenstva. Předsedou představenstva tehdy byl Jiří Kašpar,“ vzpomíná na začátky Tomáš Šolar, který do Rekultivací přišel krátce po jejich vzniku a s Vladimírem Drahorádem spolupracoval a stal se jeho následovníkem ve funkci ředitele.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Hlavním důvodem pro vznik samostatné dceřiné společnosti zaměřené na rekultivace byla na přelomu tisíciletí zejména snaha kontrolovat náklady na tyto činnosti v rámci tehdejší Mostecké uhelné společnosti. Jmenovat ředitelem právě Vladimíra Drahoráda se ukázalo jako výtečný krok. Vzhledem k tomu, že měl zkušenosti v oboru, podařilo se mu velmi rychle vybudovat štíhlou a pružnou irmu, která se mezi ostatními dceřinými společnostmi rozhodně neztratila. „Už od počátku bylo cílem vybudovat malou firmu s velmi jednoduchou strukturou řízení, ale více rukama v provozu. To je model, který se osvědčil a lépe se s ním manévruje a překonávají případné ekonomické nástrahy,“ vysvětluje Šolar.

Stačí si vzpomenout na to, že na založení firmy dostali tehdy její zakladatelé pět milionů korun a zadání dosáhnout pětadvacetimilionového obratu. Už v prvním roce existence dosáhly Rekultivace prakticky dvojnásobku a během prvních tří let už byl obrat téměř osmdesát milionů. Přitom Vladimír Drahorád nebyl nikdy tvrdý manažer, který by koukal pouze na ekonomické ukazatele irmy. Naopak, svou práci měl rád a příroda byla i jeho koníčkem, i když největší vášní bylo cestování. Kolegové ho měli rádi právě proto, že byl vždycky lidský, vstřícný, nedělal ukvapená rozhodnutí a zůstával klidný i v časech, kdy se úplně nedařilo.

Zřejmě nejtěžší časy jsme museli překonat v době vyhlášení vládních patnácti miliard na sanace škod po těžbě uhlí. Tehdy jsme dostávali minimum zakázek od šachty a museli jsme se začít obracet na externí trh,“ připomněl současný ředitel Rekultivací. I tuhle novou situaci firma dokázala zvládnout. Vladimír Drahorád uměl s citem řešit každý konlikt, nikdo v jeho okolí ho neslyšel zvýšit hlas. S lidmi vycházel po dobrém a i proto na něj i zhruba šest let od chvíle, kdy kvůli zdravotním potížím opustil Rekultivace.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR