Doba čtení:1 m, 27 s
Lom ČSA. Foto: Oldřich Hájek

U premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo ministra financí Andreje Babiše (ANO) chtějí hledat přímluvu odpůrci další těžby uhlí na Mostecku. O setkání s vysokými představiteli státu bude usilovat starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt a starostka Litvínova Kamila Bláhová. Napsala to Mladá fronta DNES.

Obě města se mohou opřít o oficiální usnesení, že chtějí všemi zákonnými prostředky bojovat proti prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Nejprve jej prosadila koalice v Litvínově, později podobný text přijali i zastupitelé Horního Jiřetína. A to i přesto, že podobné prohlášení už v minulosti udělali.

O území Horního Jiřetína by chtěla svůj lom ČSA rozšířit společnost Severní energetická. Pokračování dolování je z pohledu firmy také zajištěním práce pro tisíce lidí, na což při své návštěvě v regionu upozornil i prezident Miloš Zeman, který prolomení limitů podpořil. Bez prolomení limitů nebude brzy co těžit. „Kolem roku 2022 následně dojde k ukončení těžby uhlí a poté ke konzervaci a rekultivaci území. V této souvislosti bude zrušeno 1 200 míst v horizontu pěti 5 let, spolu s nimi asi 3 000 míst v návazných profesích,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Chceme se setkávat ministry a poslanci. Aktivně musíme vystupovat hlavně nyní, kdy se jedná o státní energetické koncepci a surovinové politice státu,“ poznamenal Buřt. Odpůrci těžby, která by v případě prolomení limitů zlikvidovala Horní Jiřetín a Černice a přiblížila se k Litvínovu, chtějí v příštích měsících využít kontaktů v rámci hnutí ANO, za které se Bláhová stala starostkou Litvínova.

O limitech se má rozhodnout brzy. Státní energetická koncepce je připravena na projednání ve vládě. „Rok 2015 bude zlomový,“ upozornila Sáričková Benešová. Na pokračování či zastavení těžby se totiž musí těžařské společnosti připravit.